BAE Veliaht Prensi Türkiye’ye yatırım için mi geldi?

BAE Muhammed bin Zayed El Nahyan Türkiye'de

BAE’nin gündemi Türkiye’de yatırım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet ettiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan Türkiye’ye gelecek. Görüşemede bölgesel ve uluslararası meseleler değerlendirilecek. Türkiye’ye gelişiyle yıllar sonra ilk defa bu kadar üst düzey bir ziyaret gerçekleşecek. Milyarlarca dolarlık ticaret ve yatırımla sonuçlanabilecek şekilde ilişkilerdeki iyileştirmeyi sağlamlaşacak. Abu Dabi Veliaht Prensi Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiğinde, ticaretin gündemin en üst sırasında olması bekleniyor. Ziyaretle birlikte, bu yıl yumuşamaya başlayan hasmane açıklamalar ve kötü ilişkilerle dolu on yılda yeni bir sayfa açılacak.

BAE 100 milyar dolara kadar yatırım planlanıyor

Londra merkezli haber sitesi Middle East Eye, “güvenilir bir kaynağa” dayandırdığı haberinde, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed‘in Türkiye’ye büyük yatırım vaadinde bulunduğunu belirtti. Veliaht prensin bu yılın başlarında Erdoğan’a 100 milyar dolar kadar yatırım yapmaya hazır olduğunu söylediğini söyledi. Bazıları ise rakamın en az 10 milyar dolar olduğunu belirtti. Abu Dabi Yatırım Otoritesi ve Abu Dabi Kraliyet Ailesi’ne yakın şirketlerin, Türkiye’de sağlık, finansal teknoloji hedefleri ve diğer sektörlerle ilgili 3 milyar ila 4 milyar dolarlık yatırımı değerlendirdikleri kaydedildi. Haberde, “Türk yetkililer, yatırımın her iki taraf için de kazan-kazan olacağını söylüyor.” görüşüne yer verildi.

Türk işadamlarının eşlik ettiği ticaret ve ekonomi bakanlarının liderliğindeki üst düzey bir heyet de yatırım fırsatlarını görüşmek üzere Abu Dabi’ye gitti. Emirlik tarafından teklifler, Türkiye’nin 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde hükümete zarar vermek için başlatılan ekonomik operasyonlardan dolayı para krizinin yaşandığı bir dönemde geldi.

Benzer gönderiler