Bloomberg: Türkiye salgına rağmen yılı büyüme ile kapattı

Türkiye ekonomisi diğer ülkelere kıyasla büyüyecek

Bloomberg, Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri, TL’nin değerinin artmasını gündemine taşıdı. Salgınla birlikte birçok büyük ekonomiye sahip ülkeler daralma kaydederken Türkiye’de büyüme beklentisinin altını çizdi. Merkez Bankasının aktardığına göre, Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının 2020’de yüzde 2,5’e kadar artmış olabileceğini ve Covid-19 salgınının vurduğu diğer tüm büyük ekonomilere göre daha iyi bir performans göstermiş olabileceğini bildirdi. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın İstanbul’daki iktisatçılarla yaptığı toplantıda sunulan tahminlere göre, ekonomi bu yılın ilk üç ayında yıllık temposu yüzde 4, yüzde 5’e düşmeden önce muhtemelen 2020’nin son çeyreğinde yüzde 8 kadar hızlı büyüdü.

Bloomberg: İşsizlik yüzde 1 azaldı

Merkez Bankası Başkanı, Türkiye salgının 750 milyar dolarlık ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak için krediyi yükselttikten sonra Kasım ayında görevi devraldı.

Bloomberg haberinde, hükümet, 2021 yılı için GSYİH büyümesini yüzde 5,8 ve işsizlikte yaklaşık yüzde 1 puanlık azalışla yüzde 12,9’a düşürdü açıklamasında da bulundu.

Ağbal, atanmasından bu yana, faiz oranlarını kümülatif 675 baz puan artırarak para politikasına daha ortodoks bir yaklaşıma geri döndü. Merkez bankası, enflasyonu kontrol altına almak için “uzatılmış” bir süre daha yüksek tutacağını taahhüt ederken, son toplantısında gösterge oranını değiştirmeden yüzde 17’de bıraktı.

Bankanın Salı günkü toplantısının özetine göre, salgının ağır etkisiyle çift haneli enflasyon, liranın değerinin düşmesi ve döviz rezervlerini rekor düşük seviyelerde devralan Ağbal, fiyat istikrarının bu yıl en önemli öncelik olacağını söyledi.

Benzer Gönderiler