Daikin’den Türkiye’ye 53 milyon dolarlık yatırım

Yatırım, Japonya’nın Türkiye ekonomisine güveninin göstergesi

Japonya merkezli Daikin Türkiye Üst Yöneticisi Hasan Önder, klima ve kombi üretim kapasitelerini artırmak için çeşitli yatırımlar gerçekleştireceklerini açıkladı. Bu kapsamda split klima üretimini artırmak için yeni hat kuracaklarını ve gelecek yıl Türkiye‘ye 53 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını da belirtti. Önder, bu yatırımla birlikte şirketin ihracat artışının devam edeceğini ifade etti. “2021’de Türkiye’de toplamda 53 milyon dolarlık yatırım hayata geçireceğiz. Böylece, toplam ihracatımızı 430 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yatırım Japonya’nın Türkiye ekonomisine duyduğu güvenin bir göstergesi ve Daikin’in Türkiye pazarına girdiğinden bu yana gerçekleştireceği en büyük miktar olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Önder, “Buradan gelecek kapasite artışıyla ihracatımızı 100 milyon dolar artıracağız. Ayrıca, Türkiye’de ilk kez bizim kuracağımız VRV denilen çoklu merkezi klima yatırımını hayata geçiriyoruz. Yılda 50 bin adet üretmeyi planlıyoruz, bunun 40 binini ihraç edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Yatırımlarla birlikte ihracattaki yükseliş gibi istihdam artışına da gideceklerini söyleyen Önder, 1400 kişilik istihdamın gelecek yıl 2 bin 100’e çıkacağını belirtti.

Salgında ev konforu ön plana çıktı

Covid_19 salgını her sektörü olduğu gibi kombi ve klima pazarını da etkiledi. Bu yüzden de tedarik zincirindeki yavaşlamayla bazı aksamalar yaşandı.

Bloomberg‘in haberine göre, büyük bir daralma beklemelerine rağmen son 3 ayı geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi geçirdiklerini belirten Önder, “Salgında ev konforu daha fazla ön plana çıktı. Ertelenmiş talebin etkisiyle beklediğimiz şekilde bir daralma yaşamadık.” dedi.

Salgın sebebiyle vatandaşların zorunlu olmadığı sürece dışarı çıkmamalarına yönelik çağrılar sık sık yapılıyor. Bu durum da haliyle doğalgaz, elektrik faturalarına yansıyor. Doğal gazda tasarruf yöntemlerine de değinen Önder, termostatın oda sıcaklığının 22 derece olacak şekilde ayarlanmasıyla yüzde 30’a yakın tasarruf yapılabileceğini vurguladı.

Önder, ayrıca ısı yalıtımı sayesinde de doğal gaz faturasında yüzde 40’a varan tasarruf miktarına ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Benzer Gönderiler