Dünya Türk SİHA’larını hayranlıkla izliyor

Rusya’nın Suriye hava sahasını kapatmasına rağmen Türk SİHA’larının rejime ait yüzlerce hedefi yok etmesi uluslararası basında büyük yankı buldu.

27 Şubat’ta Esed rejiminin 33 Mehmetçik’i şehit etmesi sonrasında başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı’nda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin öncü gücü yerli SİHA’lar oldu. Rusya’nın başta S-300’ler olmak üzere bir uzun, orta ve alçak irtifalı hava savunma sistemleriyle donattığı bölgede SİHA’lar Esed rejimine nokta operasyonlar gerçekleştirdi. Bugüne kadar 2 bin 884 Esed rejimi unsuru etkisiz hale getirildi. Bununla beraber rejime ait binlerce hedefin imha edilmesinde de SİHA’lar başroldeydi. Ayrıca SİHA’lar Rusların Hava Savunma Sistemlerini de vurdu.

Putin’e meydan okuyor

SİHA’ların Esed rejimine diz çöktüren operasyonları dış basında da geniş yankı buldu. Bloomberg SİHA’ların operasyonları için “Turkiye’nin SİHA saldırıları Suriye hava sahasında Putin’e meydan okuyor”  yorumunda bulundu.

ABD’ye rakip oldu

İntercept ise “Türkiye nasıl ABD’ye karşı koyup ölümcül drone gücü oldu” başlık analiz haberinde Türkiye’nin SİHA üretimindeki tarihsel sürecini irdeledi. Haberde Türkiye’nin SİHA’lar konusunda Amerika ve İngiltere ile rekabet ettiğine vurgu yapıldı.

Bu SİHA’lar benzersiz

SİHA’ların performansı İsrail basınını da etkiledi. The Jerusalem Post, SİHA’ların İdlib’teki operasyonlarını “Türk dronları İdlib çatışmasında fark yaratıyor” şeklinde servis etti. Jerusalem Post, Türkiye’nin son birkaç yıl içerisinde çığır açan bir insansız silahlı kuvvet yarattığına vurgu yaptı. Gazete ayrıca ABD ve İsrail’in de insansız hava araçlarıyla bir çok operasyon yaptığını ancak, Türk SİHA’larının İdlib’teki performansının benzersiz olduğunu belirtti.

Sahada dengeler değişti

Al Jazeera ise “Türk dronları: İdlib’de ezber bozan faktör” başlıklı haberinde ANKA-S ve Bayraktar-TB2 SİHA’ların sahadaki pozisyonu tamamen değiştirdiğine değindi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın