Dünyadaki ülkelerin yüzde 70’i Türkiye’den yardım talebinde bulundu

Koronavirüs ile mücadelede ülkelerin yaklaşık yüzde 70’i Türkiye’den yardım talebinde bulundu. Türkiye bu ülkelerin 80’ine yardım etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden telekonferans yöntemiyle bir televizyon programının yayınına katıldı.

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oktay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelesinin tüm dünyaya örnek olduğuna dikkat çekti.

Oktay, koronavirüs salgını sırasında “süper güç” olarak tanımlanan birçok ülkede panik yaşandığına dikkati çekerek, Türkiye’de böyle bir durumun olmadığına işaret etti.

“110 ülkeden 63 bin 200 vatandaşımızı getirdik”

Koronavirüs sürecinde yurt dışındaki Türk vatandaşlarının getirilmesi için birçok çalışma yapıldığını hatırlatan Oktay, şöyle konuştu:

“110 ülkeden 63 bin 200 vatandaşımızı getirdik. Bu da Türkiye’nin gücünü gösteriyor. Güçlü bir Türk Hava Yolları olmasa bunu yapabilir misiniz? Dünyanın dört tarafına dağılan Dışişlerindeki büyükelçilikleriniz, temsilcilikleriniz olmasa bunu yapabilir misiniz? İllerde valilikler boyutunda imkanlarınız olmasa, Kredi ve Yurtlar Kurumundaki, Gençlik ve Spor Bakanlığımızdaki yurtlarımız olmasa bunu yapabilir misiniz? Diğer tarafta AFAD, Türk Kızılay olmasa bunları yapabilir misiniz? Bu tür durumlarda Türkiye’nin gücü ortaya çıkıyor. Öyle bir şey yapıyoruz ki, işin içinde elli tane kurumun olduğunun kimse farkına varmıyor. Bu da Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getirdiği bir avantaj.”

“Ülkelerin yüzde 70’e yakını Türkiye’den yardım talebinde bulundu”

Oktay, birçok ülkenin Türkiye’den yardım talebinde bulunduğunu belirterek, “Dünyadaki ülkelerin üçte ikisi yani yüzde 70’e yakını Türkiye’den yardım talebinde bulundu. Maske, tulum, eldiven, solunum cihazı gibi talepler geldi. Bugüne kadar bizden yardım talebinde bulunan 80 ülkeye yardım etme fırsatını yakaladık.” dedi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın