EBRD 2020’de en büyük yatırımı Türkiye’ye yaptı

EBRD 2020’nin en büyük yatırımını Türkiye’ye yaptı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Covid-19 salgınının sarstığı 2020’de Türkiye ekonomisine destekte bulundu. Banka, Türkiye’deki yatırımlarını 700 milyon avro artırarak 33 projeye toplam 1,7 milyar avro yatırım yaptı. 2019’da EBRD Türkiye’de 35 projeye 1 milyar avroluk yatırım yapmıştı. Faaliyet gösterilen ülkelerin tamamında geçen yıl 411 projeye toplam 11 milyar avroluk yatırım yapıldı. Ayrıca Türkiye, en fazla yatırım yapılan ülke konumunda. EBRD, Türkiye finansmanını 2019’daki 1 milyar avrodan 2020’de 1,7 milyar avroya yükseltti. EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, “2021’de odak noktamız sadece şirketlerin krizde hayatta kalmalarını desteklemek değil, aynı zamanda daha güçlü ve daha sürdürülebilir bir yapıda olmalarına yardımcı olmak olacak” değerlendirmesinde bulundu.

EBRD 2020 Raporu’na göre Türkiye 189 ürünle ilk sırada

EBRD, ülkelerin ihracat potansiyellerine göre belirlediği ‘Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi’nde (RCA), Türkiye 189 ürünle ilk sırada yer almıştı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkanı Suma Chakrabarti, Türkiye’nin küresel tedarik zincirinde Covid-19 sonrası oluşan yeni dinamiklerden en çok yararlanacak ülkelerden biri olduğunu duyurmuştu.

Türkiye’nin bu özelliği ile salgın sürecinde Çin’den kayan tedarik zincirlerinin merkezi olmaya aday olduğu söylemişti.

2021’de hedef, şirketlerin daha güçlü ve sürdürülebilir olması

Tuerkner, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın bu zor zamanlarda müşterilerine ve yatırım yaptığı ekonomilere desteğini artırdığını vurgularken, “Türkiye’de temel tıbbi ekipmanların satın alınması için acil finansman sağladık ve kriz boyunca özel sektör operasyonlarının, büyüme ve sürdürülebilirlik planlarının salgın nedeniyle aksamaması için yardımcı olduk.” ifadesini kullandı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Başkan Vekili Jürgen Rigterink, daha önce yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin, faaliyet gösterdikleri en önemli ülke olmaya devam edeceğini belirterek, “Geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1 milyar euro seviyesinde yatırım yapmıştık. Türkiye’de bu yıl şimdiye kadar, imalat, bankacılık ve yenilenebilir enerji gibi pek çok farklı sektörde 1 milyar euronun üzerinde yatırım yaptık. Bu yılın sonunda yatırımlarımızın 1,3-1,5 milyar euro seviyelerine ulaşmasını bekliyorum.” demişti.

Jürgen Rigterink, EBRD’nin tüm operasyonlarındaki yatırımın tarihinde ilk kez geçen yıl 10 milyar avronun üzerine çıktığını aktararak, açıklamıştı:

“Geçen yıl bu zamanlarda yatırımlarımız toplam 5 milyar avronun altındaydı. Fakat bu yıl ağustos sonu itibarıyla bankanın tüm operasyonlarındaki yıllık yatırımı 7 milyar avro seviyesinin üzerine çıktı. İnanıyoruz ki bu yılın sonunda 2019’daki seviyeyi de geçeceğiz.”

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın