El Salvador ile ticaret hacminde hedef 500 milyon dolar

El Salvador ve Türkiye arasında ticaret hedefi 500 milyon dolar

El Salvador ile ilişkiler geliştiriliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye-El Salvador ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağına inandığını belirten Erdoğan, Bukele’nin liderliğinde El Salvador’un son dönemde dış politikada ufkunu genişletme yönünde attığı adımları yakından takip ettiklerini söyledi.

6 yeni anlaşmaya imzalar atıldı

El Salvador ile Türkiye arasında 6 yeni anlaşma imzalandı. Türkiye ile El Salvador Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması, diplomasi akademileri arasında işbirliği mutabakat zaptı, protokol alanında işbirliği mutabakat zaptı, Savunma Sanayii Başkanlığı ile El Salvador Dışişleri Bakanlığı arasında Savunma Sanayi İşbirliği Anlaşması, Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi ile deniz hukuku alanında iş birliği protokolü ve TİKA ile ülke hükümeti arasında mutabakat zaptının imzalandı.

El Salvador ile ticaret hacminde hedef: 500 milyon dolar

Ekonomik ve ticari ilişkiler salgına rağmen son dönemde ciddi sıçrama yaşadı. 2020 yılında 27 milyon doları aşan ticaret hacmi, geçen sene 50 milyon dolara yaklaştı. Yüzde 80 civarındaki bu artış, esasen potansiyelin ne kadar büyük olduğunun göstergesi. Dolayısıyla bu rakamın ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki 5 yıllık sürede de 500 milyon dolara çıkarılması hedefleniyor.

TİKA geçen yıl salgın döneminde El Salvador’daki bir çocuk hastanesine malzeme ve ultrason cihazı gibi teknik ekipman yardımında bulundu.

Bölge ülkeleriyle STA müzakereleri sürüyor

Türkiye’nin siyasi ve ekonomik bakımdan ilişkilerini güçlendirdiği Latin Amerika ve Karayip ülkelerine yönelik dış ticaret hacmi geçen yılın ocak-kasım döneminde 12,8 milyar dolara yaklaşarak tüm zamanların yıllık rekorunu kırdı. Türkiye’nin aralarında Brezilya, Meksika, Arjantin ve Kolombiya’nın da bulunduğu bölgedeki 18 ülkeyle imzaladığı ticari ve ekonomik iş birliği anlaşmaları çerçevesinde Karma Ekonomik Komisyon için gerekli hukuki altyapı oluşturuldu.

Şili ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) 2011’de, Venezuela ile ise 2020’de yürürlüğe girdi. Halen Ekvador, Kolombiya, Meksika ve Peru ile STA müzakereleri devam ediyor.

Bu bağlamda bölge ülkelerinin yanı sıra Karayip Topluluğu, Güney Ortak Pazarı (MERCOSUR) ve Pasifik İttifakı gibi ekonomik bütünleşmeyi ve ortak pazar kurmayı hedefleyen bölgesel teşkilatlarla da STA imzalanması amaçlanıyor.

Benzer gönderiler