HABAŞ eski Honda fabrikasında yerli hibrit otomobil üretecek

HABAŞ yeni fabrikası Honda eski fabrikası

HABAŞ yerli hibrit otomotiv üretecek

Japon otomotiv firması Honda, Gebze’deki fabrikasında üretimini durdurdu yerine HABAŞ geldi. Fabrika LPG dağıtımında önde gelen şirket HABAŞ’a devredildi. Yetkililer, fabrikada yerli hibrit otomobil üretmek için hazırlanıyor. HABAŞ, yerli araç üretmek için hazırlanıyor. Şirket yetkililerinin açıklamasına göre Honda’nın İngiltere’deki fabrikasından üretim ekipmanları satın alındı. HABAŞ yetkilileri, 30’a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir otomobil markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı.

HABAŞ 1956 yılında ‘oksijen’ ile yola çıktı

Otomobil ve motosiklet tutkusu olduğu bilinen HABAŞ’ın sahibi Mehmet Rüştü Başaran, uzun süredir hayalini kurduğu yerli otomobil projesini, satın aldığı Honda fabrikasında gerçeğe dönüştürüyor. HABAŞ yetkilileri, 30’a yakın mühendislik şirketi ile görüşme halinde olduklarını, yerli hibrit bir otomobil markası ile seri üretime başlayacaklarını açıkladı.

Hamdi Başaran tarafından “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile 1956′ da temelleri atılan HABAŞ Topluluğu, bugün Türkiye’nin önde gelen kuruluşları arasında yer alıyor. Bünyesinde Anadolubank’ı da bulunduran firma, temel olarak sınai ve tıbbi gazlar, çelik, elektrik enerjisi, ağır makina, tüp ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı yapan, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunuyor.

Son üretim 28 Eylül’de tamamlandı

Öte yandan yaklaşık 24 yıldır Türkiye’de üretim yapan Japon otomotiv devi Honda, yaklaşık 2 yıl önce aldığı karar doğrultusunda 28 Eylül’de Gebze’deki fabrikasında üretimi tamamen sonlandırdı. Honda, bu fabrikada Civic Sedan modelini üretiyordu. Maltepe’deki yeni yönetim binasına taşınan Honda, bundan sonra Türkiye’de sadece pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonlarını sürdürecek.