Hindistan için Türkiye’den teknoloji desteği

Türkiye'den Hindistan'a askeri gemi için destek

Hindistan Türkiye’den teknoloji transferi sağlayacak

Hindistanlı devlet şirketi Hindustan Tersanesi,  donanma gemisi inşa etmeye hazırlanıyor bunu da Türkiye’den teknoloji transferi yaparak başaracak. Asya ülkesinin Visakhapatnam şehrinde yer alan tersane, 5 adet gemi üretimi için siparişi Hindistan donanmasından bekliyor.  Hindustan Times gazetesinin konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bu gemilerin inşasında da Türkiye‘den teknoloji transferi gerçekleştirilecek. Projenin tutarının da yaklaşık 1.5 ila 2 milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. İstanbul Tuzla’daki Anadolu Tersanesi’nden teknoloji transferi sağlanacak.

Türkiye'den gemi desteği alacak Hindistan
Hindistan Türkiye savunma sanayi gemi

Hindistan için gemilerin teslimat süresi

Hindistan‘daki tersane, ilk filo destek gemisini 4 yıl içinde teslim etmeyi hedefliyor. Diğer gemiler ise 10 ila 12 ay arasında bir sürede teslim edilecek şekilde hesaplanıyor. 230 metre uzunluğunda olacak gemiler, savaş gemileri için yakıt ve diğer malzemeleri taşıyacak.

Bir yetkili konuya ilişkin açıklamasında, “Türk konsorsiyumu ile anlaşma, Hindustan Tersanesi’nin Hindistan Donanması’ndan sipariş almasının ardından başlayacak. Her şey yolunda gider ise bu, Ekim 2021’e kadar gerçekleşebilir. Projeye birkaç Hint tedarikçi de dahil olacak.” dedi.

Konuyla ilgili başka bir kaynak da yaptığı açıklamada “Türkiye’nin tersaneleri uzun süredir dolu. Teknoloji transferi ve tüm gemilerin Hindistan’da yapılmasıyla kaybedilecek bir şey yok. Türk mühendisler projeye yardım etmek için Hindistan’a gelecekler.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayiye sahip”

Uluslararası güvenlik alanında çalışmalar yapan Sameer Patil’in görüşlerine de yer veren gazete, Patil’in “Cumhurbaşkanı Erdoğan yönetimindeki Türkiye, tüm ülkelerle ticari ilişkiler kurmaya odaklandı. Bu pragmatizm, Hindistan ile iş birliği çabalarında da görülüyor. Hindistan deniz yeteneklerini geliştirmek istiyor ve Türkiye çok gelişmiş bir savunma sanayisine sahip.” dediğini belirtti.

Benzer Gönderiler