HSBC’den Türkiye’de büyüme taahhüdü

HSBC’den Türkiye’de büyüme hedefi

HSBC’den yapılan açıklamaya göre, ülke ekonomileri ve uluslararası ticaretteki toparlanma ile birlikte gelecek on yıllık dönemde dünyanın en hızlı büyüyecek bölgelerinden biri olma potansiyeline sahip MENAT Bölgesi’ndeki faaliyetlerini büyütmeyi planlıyor. HSBC Grubu’nun MENAT Bölgesi’nde faaliyet gösterdiği dokuz pazar Covid-19 salgını etkilerinden toparlanmayı sürdürüyor. HSBC Grubu, Türkiye’nin de dahil olduğu MENAT Bölgesi’ndeki (Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye) faaliyetlerini büyütme amacıyla bölge genelinde oluşan fırsatları da yakından takip ediyor. HSBC, bölge genelinde ekonomik büyüme ve uluslararası ticaretin küresel ortalamanın üzerinde gerçekleşerek banka müşterileri için yeni fırsatlar yaratmasını bekliyor. MENAT Bölgesi’nin ülke ekonomileri ve uluslararası ticaretteki toparlanma ile birlikte önümüzdeki on yıllık dönemde dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri haline geleceği tahmin ediliyor.

MENAT Bölgesi’nde iddialı büyüme planları var

HSBC’nin MENAT CEO’su Martin Tricaud konu ile ilgili, “HSBC olarak, gelecek on yılda dünyada en hızlı büyüyecek bölgelerden biri konumunda olan MENAT Bölgesi’nde iddialı büyüme planlarımız bulunuyor. Bu kapsamda, hem kurumsal bankacılık portföyümüzde yer alan kamu, çok uluslu şirketler ve daha küçük ama hızlı büyüyen şirketlerin ihtiyaçlarını hem de bireysel bankacılık portföyümüzde yer alan müşterilerimizin birikim yönetimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu. MENAT Bölgesi’nin dinamik bir ekonomi ve güçlü bir girişimcilik ekosistemine sahip olduğunu vurgulayan Tricaud: “GSYİH ve ticaretteki toparlanma, bölgede faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda müşterilerimiz için uzun vadeli, stratejik ve sürdürülebilir büyüme fırsatları yaratacak. Ekonomilerin salgının etkilerinden toparlanmaya başladığı bu dönemde müşterilerimizi destekleyerek yanlarında olmaya devam ediyoruz.”

Türkiye’nin yatırım elçisi gibi çalışıyoruz

Türkiye’nin stratejik konumunun yanı sıra hareketli ve canlı pazarı, altyapı projeleri ve nitelikli iş gücü ile MENAT Bölgesi’nde önemli fırsatlar sunduğunu belirten HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, “HSBC Türkiye olarak Türkiye’nin yatırım elçisi gibi çalışıyoruz. Fon yöneticilerine, uluslararası kuruluşlara ve müşterilerimize Türkiye’de yatırım yapmanın uzun vadede ne kadar önemli olduğunu anlatıyoruz. İşlerini büyütmeyi hedefleyen müşterilerimizin; ticaret, yatırım ve proje finansman faaliyetlerinde oluşacak uluslararası fırsatları yakalamalarına destek olmaya devam ediyoruz. Hayata geçirilmesi planlanan yatırımlarda kullanılabilecek farklı finansman modellerini ülkemize getirerek gelecekte de Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne katkıda bulunmayı ve müşterilerimizle birlikte büyümeyi sürdüreceğiz” dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF), HSBC Grubu’nun MENAT Bölgesi’nde faaliyet gösterdiği dokuz pazarın toplam GSYİH’nin 2025 yılı sonuna kadar yüzde 34,7 artacağını öngörüyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın