İsviçreli Banque Syz Türkiye’ye geliyor

İsviçreli Banque Syz Bankasının CEO’su Yvan Gaillard, İsviçre basınına verdiği demeçte, “Koronavirüsün yol açtığı krize rağmen birkaç şehirde genişlemeyi planlıyoruz” dedi.

Johannesburg’da bir ofis ve lisans sahibi olduklarını dile getiren Gaillard, “Bu iş potansiyelini daha da geliştirmek istiyoruz. Bazı bölgelerdeki varlıklarımızı sattık, bazı bölgelere de ilk kez gireceğiz. Bahamalar’daki işlerimizi sattık. Miami’de büyümek istiyoruz. Ancak asıl gelişme Türkiye’de. Özellikle de Türk müşterilerimiz olduğu için yakında İstanbul’da bir temsilcilik açacağız” diye konuştu.

Gaillard, İstanbul operasyonu için tarih vermedi ancak önümüzdeki birkaç ay içinde çalışmaların tamamlanacağını dile getirdi.

İsviçreli Banque Syz’in aldığı karar Türkiye için oldukça önemli. Zira birçok ülkede bankacılık faaliyeti daralırken, atılan bu adım finans sektörüne de cesaret verecek türden.

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık firması Knight Frank’ın raporuna göre 2019 itibarıyla Türkiye’de 1 milyon dolar ve üzerinde serveti bulunan kişi sayısı 164 bin 938.

2018’e göre yüzde 2’lik artış söz konusu ve gelecek 4 yılda ise 1 milyon doların üzerinde servete sahip kişi sayısının 183 bin 162 olması öngörülüyor.

Her ne kadar koronavirüs salgınından kaynaklı ekonomide yaşanacak daralma nedeniyle dolar milyoneri sayısında düşüş beklense de, olumsuz gidişin sınırlı olacağı konuşuluyor.

Bunun en önemli işareti de İsviçre’de kurulu, Avrupa’nın en önemli butik bankalarından biri olan Banque Syz’nin Türkiye’ye ilişkin aldığı karar.

Servet yönetimine yönelik iki iş kolu bulunan Banque Syz, Syz Wealth Management adlı birim ile özel bankacılık, Syz Asset Management ile de kurumsal yönetim gerçekleştiriyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın