Nestle 2011’den bu yana Türkiye’deki en büyük yatırımına hazırlanıyor

nestle

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Nestle’nin Türkiye’de yeni yatırıma hazırlandığını söyledi.

Varank, “Nestle, Bursa’da ülkemizin ilk medikal beslenme fabrikasının temellerini atıyor. Bu tesis, Nestle’nin 2011 yılından bu yana ülkemize yaptığı en büyük yatırım olacak. Bu fabrika 250 milyon liralık yeni yatırımla kurulacak.” ifadelerini kullandı.

Yatırım için 9 ayda 142 milyar liranın üzerinde teşvik belgesi verdik. Bu yatırımlar tamamlandığında 220 binin üzerinde vatandaşımıza yeni iş imkanları doğacak.

Varank fabrikanın üretime geçtiğinde Türkiye’nin medikal beslenme ürünleri ithalatının yüzde 63’ünün Türkiye’den karşılanabilir hale geleceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Pandemide Türk sanayisi kendini ispatladı. Acil durumlara müdahale kapasitesiyle gücünü gösterdi. Zor zamanlarda nasıl inovatif çözümler üretebileceğini kanıtladı. Önümüzdeki aylarda küresel değer zincirlerinden daha fazla pay almak ve dış yatırımları daha güçlü bir şekilde ülkemize çekmek için önemli atılımlarımız olacak. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisiyle ülkemizin Doğrudan Yabancı Yatırım Stratejisini hazırlıyoruz.” sözlerini kullandı.

1909 yılında Türkiye’de ilk satış ofisini açan Nestle, 1927 yılında da çikolata fabrikasını kurmuştu.

Nestle 2011 yılında 85 milyon TL’lik kahvaltılık gevrek fabrikası yatırımı yapmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın