Reuters: Bayraktar TB2 satışı ülkeyi ileri taşıyor

Reuters Türkiye İHA başarısını anlattı

Reuters gündemine Türkiye’nin İHA başarısını aldı

Reuters haber ajansında yer alan bir makalede Türkiye’nin ürettiği İHA’larla elde ettiği jeopolitik güç üzerine bir analiz yapıldı. Türkiye’nin SİHA ve İHA satışlarıyla elde ettiği uluslararası güce değinildi. Türkiye’nin insansız hava araçları ve savunma sanayindeki alanındaki başarısı dünya gündeminde konuşulmaya devam ediyor. Peter Apps tarafından kaleme alınan makalede hiçbir ülkenin İHA dinamiğini Türkiye kadar kullanmadığı belirtilirken, insansız hava araçlarının ülkenin dış politikasıyla mükemmel şekilde uyum sağladığı belirtildi.

Reuters: İHA dinamiğinden Türkiye çok fazla yararlandı

ABD ve Batı’nın Orta Doğu’ya olan ilgisi azalırken Türkiye’nin, Libya, Suriye, Afganistan ve Batı Afrika’daki etkisinin arttığına değinilen Reuters makalesinde diplomatik, ticari ve askeri etkiyle birlikte Türk silahlarının teknolojisi ve etkisinin arttığı da vurgulandı. Türkiye, Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını Katar, Tunus ve Ukrayna gibi ülkelerde satarak daha büyük İHA pazarında da ana taşıyıcı haline geldi. Her anlaşma aynı zamanda Türkiye’nin jeopolitik bağlantılarını ve çıkarlarını da geliştiriyor. Geçen yıl Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ ihtilafında, Türk drone’ları Ermeni tanklarını etkisiz hale getirdi. Azerbaycan’ın savaş alanındaki başarısının merkezinde Türk desteği vardı.

Türkiye’nin başarısı engellenmeye çalışıldı

Türkiye’nin başarısı çoğu zaman memnuniyetsizlikle karşılanıyor. Reuters makalesinde Kanada bu ülkelerden biri olarak örnek gösteriliyor. “Türkiye’nin İHA ihracat başarısını görmekten herkes memnun değil. Nisan ayında Kanada, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma füzelerini satın almasının ardından diğer Batı yaptırımlarıyla aynı zamanda potansiyel İHA bileşenlerinin Türkiye’ye ihracatını engelledi. Kanada Dışişleri Bakanlığı, yasağın kısmen Kanada drone bileşenlerinin Dağlık Karabağ ihtilafında kullanıldığına dair kanıtlar nedeniyle olduğunu söyledi.”

Forbes da gündemine almıştı

Uluslararası tanınırlığa sahip medya kuruluşlarında Türkiye üretimi İHA/SİHA’lara yönelik övgü dolu yazılar yayımlanmaya devam ediyor. Amerikan Forbes dergisi Azerbaycan’ın Karabağ’daki zaferi sonrası Türkiye’nin İHA/SİHA üretimindeki başarısını bir kez daha gündemine taşıdı. “Azerbaycan’ın Ermenistan’a Karşı Zaferinin Arkasındaki ‘Sihirli Kurşun’ Dronlar” başlıklı David Hambling imzalı yazıda başta Bayraktar TB2 olmak üzere Türk İHA/SİHA’larının Suriye ve Libya’nın ardından Karabağ’da da farkını ortaya koyduğu belirtilmişti.

Benzer Gönderiler