Samsung Türkiye’de yılda 3 milyon telefon üretecek

Samsung Türkiye'de 3 milyon üretim yapacak

Samsung 3 milyon cep telefonu üretecek

Cep telefonu devi Samsung Türkiye’de yılda 3 milyon adet cep telefonu üretecek. 2020’nin son zamanlarında Samsung’un yatırımının detayları ortaya çıkmaya başladı. Güney Koreli dev, Türk teknoloji üreticisi Sunny markasının yaratıcısı Atmaca Elektronik’in İstanbul Esenyurt’taki fabrikasında bir aydır üretim yaptığı ortaya çıktı. Fabrikada üretim yapılması için 400 kişi işe alındı. Samsung yılda bu fabrikada 3 milyon adet cep telefonu üretecek. Şu anda fabrikada sadece iç pazar için üretim yapılıyor. İleride bölgedeki diğer ülkeler için de üretim yapılabilecek. Türkiye’de yıllık toplam pazarın 10,5 milyon adet olduğu düşünüldüğünde bu üretimin büyüklüğü de ortaya çıkıyor.

Xiomi, Oppo ve Tecno Mobile da üretim yapacaklarını açıkladı

Cep telefonu devleri Xiaomi, Oppo ve Tecno Mobile daha önce ülkemizdeki yerli üretim planlarını resmi olarak açıkladı. Oppo, yaklaşık 50 milyon dolar tutarında bir yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu ay içerisinde de üretime başlıyor. Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de üretime başlayacağını açıkladı. Avcılar’da açacağı fabrika ile markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. Tecno Mobile, Türkiye’ye 25 milyon dolarlık yatırım yapacak. İstanbul Pendik’te yer alacak fabrikasında mart ayında üretime başlayacak. Vivo, TCL, Honor’un da üretim planlarını açıklaması bekleniyor.

Samsung A serisi artık yerli

Samsung’un Galaxy A serisinde yer alan telefonları A21, A30, A70, A80 gibi modelleri tamamı Esenyurt’ta üretiliyor. Şu anda giriş ve orta segment modelleri ülkemizde üretilse de üst segment modellerin üretimi için de gerekli teknolojiye sahip olunduğu belirtiliyor. Türkiye’de 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu durum bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyor. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için maliyetleri düşüyor. Bu durum yerli üretim cep telefonlarının daha düşük fiyata satılmasını sağlayabilir. Yüzde 30-100 oranında fiyatlarda düşüş bekleniyor. Vergi avantajı nedeniyle Türkiye’de giriş ve orta modeller üretilmeye başlandı.

Benzer Gönderiler