Strateji ve Bütçe ile İletişim Başkanlıkları kuruldu

33

24 Haziran seçimlerinden sonra yeni sisteme uyum için açıklanana Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine bir yenisi daha eklendi.

İki yeni Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı’na bağlı olarak Strateji ve Bütçe ile İletişim Başkanlıkları kuruldu.

Bakanlıklara Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşlar ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde Strateji ve Bütçe ile İletişim Başkanlıkları kuruldu.

TRT Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla; Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’yla ilgilendirildi.

İletişim Başkanlığı’nın bünyesinde 8 başkanlık bulunacak. Tanıtma Fonu’na ilişkin çalışmalar yürütülecek. Türkiye hakkındaki propaganda faaliyetleri takip edilecek.
Kamuoyunun ve ilgili makamların doğru bilgilendirilmesi sağlanacak. Basın kartı işlemlerini de yürütecek olan başkanlık cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacak.

Strateji ve Bütçe Başkanlığı

Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın harcama ve bütçe politikalarını takip edecek. Başkanlık, bütçe tekliflerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenen bütçe hazırlıklarına uygunluğunu denetleyecek.

Başkanlık bünyesinde 9 genel müdürlük bulunacak. Kakınma planı ve cumhurbaşkanlığı programı çerçevesinde ilgili kurumların görüşlerini alacak. Başkanı sadece cumhurbaşkanına karşı sorumlu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin