Turizme 10 milyar TL’lik destek

Turizme destek

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacağını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10 milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 1 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak.

TBB’den yapılan ilk duyuruda faiz oranının sabit faizli krediler için azami yüzde 14.5, değişken faizli krediler için TLREF + 250 baz puan olacağı kaydedildi. 1 saat sonra yapılan ikinci duyuruda bir düzeltme yapıldı ve ”Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14.5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlenmiştir” denildi. Böylece değişken faizli kredilerde faiz oranı 50 baz puan indi.

Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacak.

Benzer gönderiler