Türk Havacılığının başarısı İngiliz medyasında

The Independent Türkiye’nin havacılık sektöründeki başarısını yazdı

İngiltere merkezli The Independent gazetesi Türkiye’nin havacılık başarısına dair bir yazı kaleme aldı. Koronavirüs salgını tüm dünyada havacılık sektörünü derinden etkiledi. Birçok havayolu şirketi iflas ederken, bir kısmı da büyük zararlar açıkladı. “Türkiye havacılık sektöründe Avrupa’nın lideri haline geldi” başlığıyla haberi yayımladı.  2020 yılının Nisan ve Aralık aylarında 400’den fazla havaalanının yolcu istatistikleri incelendi. Araştırma sonucunda da Avrupa’da en büyük havacılık gücünün “Türkiye” olduğu vurgulandı.  İngiltere’nin havacılık sektöründeki liderliğini kaybettiği de ayrıca belirtildi.

İngiltere liderliği kaybetti

The Independent haberde, geçmişe işaret ederek,”On yıllardır, Avrupa havacılık düzeninin üç kesinliği vardı: Birleşik Krallık en yüksek uçuş sayısına sahipti; Londra en iyi bağlantıları olan şehirdi; Heathrow, yolcu sayıları bakımından en yoğun havaalanıydı.” dedi. Başkent Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı da, azalan uçuş ve yolcu sayısı nedeniyle 2020 yılında 2 milyar sterlin zarar ettiğini açıkladı. Havalimanının yılda ortalama 80 milyon olan yolcu sayısının, 2020 yılında 22 milyona gerilediği belirtildi.

Havacılık alanında yayın yapan Anker Report’un araştırmasına değinilerek, salgının bu durumu değiştirdiğine dikkat çekildi.

Seyahat Editörü Simon Calder, koronavirüs salgınının rekabet ve güven koşullarını değiştirdiğine dikkat çekerken Türkiye’nin havacılık sektöründe yakaladığı liderliğinin kalıcı hale gelebileceğini yazdı.

 

The Independent rapor Türkiye havacılık
The Independent Türkiye havacılık raporu

 

İstanbul Havalimanı ilk sırada

Ortaya çıkan tabloya ilişkin, “Avrupa’da iki büyük havacılık gücü olduğu sonucuna varıldı. Buna göre Türkiye bariz şekilde liderken, arkasından Rusya geliyor.” bilgisi paylaşıldı. The Independent, Batı Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin ilk sıralarda yer alamamalarına dikkat çekti. Listede ilk sıradaki İstanbul Havalimanı’nı, Moskova’dan 2 Havalimanı izledi. Sabiha Gökçen Havalimanı da listeye beşinci sıradan girdi. Londra’daki Heathrow Havalimanı’nın 6’ncı, Paris-Charles de Gaulle Havalimanı’nın 7’nci sırada yer aldı. Independet’ın İngilizce servisinden seyahat muhabiri Simon Calder’ın haberi, gazetenin Türkçe servisinde yer almadı.