Türkiye, üçüncü çeyrekte pozitif büyüme kaydeden tek OECD ülkesi oldu

18

Türkiye, yılın üçüncü çeyreğinde elde ettiği yıllık bazda yüzde 6,7’lik performansla koronavirüs salgınına rağmen Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında büyüme kaydeden tek ülke oldu.

OECD ve TÜİK verilerinden derlenen bilgilere göre, salgınla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamalarla yılın ilk yarısında keskin düşüşler gösteren GSYİH, üçüncü çeyrekte OECD ülkeleri için yüzde eksi 4,1 olarak hesaplandı. Söz konusu dönemde ekonomik daralma AB’de yüzde 4,3, Euro Bölgesi’nde yüzde 4,4 şeklinde kayıtlara geçti.

Yılın üçüncü çeyreğinde G20 ülkeleri arasında en başarılı büyüme performansını sergileyen ülke de Türkiye oldu. Üçüncü çeyrekte hane halkı tüketimi yüzde 9,2 artarken, yatırımlarda yüzde 22,5 oranında artış dikkat çekti. Sektörler bazında bakıldığında, sanayi yüzde 8, inşaat yüzde 6,4 tarım yüzde 6,2 performansını artırdı.

Ayrıca ilk koronavirüs vakalarının görülmeye başlandığı ve OECD üyesi olmayan Çin de salgın sonrası ekonomik toparlanmasını sürdürerek, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 4,9 büyüme gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin