Türkiye Uzay Ajansı resmen kuruldu

214

Türkiye Uzay Ajansının kurulması hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece Türkiye Uzay Ajansı resmen kuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan kararnamede Türkiye Uzay Ajansının kuruluş, görev ve yetkilerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Kararnamede, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı çalışacak olan Türkiye Uzay Ajansının merkezinin Ankara olacağı yer alıyor. İdari ve mali açıdan özerk olacak olan ajansın kendine özel bir bütçesi olacak.

Türkiye Uzay Ajansının görevi, milli uzay programını hazırlamak ve bu kapsamda projelerin hayata geçirilmesini sağlamak olacak.

Kararnamede ajansın görevleri arasındaki bazı başlıklar şöyle:

– Cumhurbaşkanınca belirtilen politikalar doğrultusunda Milli Uzay Programı’nı hazırlamak ve hayata geçirilmesi için düzenlemeler yapmak.

– Uzay, havacılık bilimi ve teknolojilerine yönelik stratejik planlar hazırlamak.

– Rekabetçi bir uzay ve havacılık sanayisinin gelişimi için gerekli çalışmaları yapmak ve yaptırmak.

– Milletlerarası anlaşmalar uyarınca uzaya fırlatılan nesnelerin kayıtlarını devlet adına tutmak, BM nezdinde temsil işlemlerini gerçekleştirmek.

– Ticari, bilimsel araştırma-geliştirme amaçlı uzay operasyonları ile insanlı veya insansız uzaya erişim ve uzayın keşfine yönelik operasyonları yaptırmak veya organize etmek.

– Uzay ve havacılıkla ilgili her türlü ürün, teknoloji, sistem tasarımı, üretimi, entegrasyonu ve gerekli testlerin yapılmasını sağlamak amacıyla plan, proje ve çalışmalar yapmak.

– Uzay ve havacılık teknolojilerine olan ilginin arttırılmasına öncülük yapmak.

– Uluslararası uzay hukukundaki gelişmeleri izlemek ve muadil yabancı kuruluşlar ile iş birliği yapmak, uzay hukukuna ilişkin mevzuat dahil her türlü çalışmaları yürütmek.

Ayrıca milli güvenlik ve kamu düzeninin sağlanması amacıyla görevi kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen verilerin standartlarını oluşturacak olan Türkiye Uzay Ajansı, gerektiğinde bu verilerin işlenmesi, saklanması ve kullanılmasını sağlamak ve paylaşım şartlarını düzenlemekle sorumlu olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin