Türkiye yenilenebilir enerjide ihracatçı olabilir

Dünyada yenilenebilir enerjinin önemi her geçen gün daha da stratejik bir konuma ulaşıyor. Ülkeler güneş ve rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine büyük yatırımlar yapıyor. Öyle ki Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlanan World Energy Outlook 2020 (Dünya Enerji Görünümü 2020) raporuna göre dünyanın enerji talebi 2020’de yüzde 5 azalacak. Bu dönemde enerji üretimini arttıran tek alan yenilenebilir sektörü olacak.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, “Dünyada enerji sektörü hızlı bir değişim gösterecek. Güneş öncülüğünde yenilenebilir enerjinin yükselişine şahit oluyoruz. Türkiye’nin de bu alanda da muazzam bir üretim potansiyeli var. Türkiye, güneşte potansiyelinin sadece yüzde 3’ünü, rüzgâr enerjisinde ise yüzde 15’ini kullanıyor. Oysa Türkiye’nin aldığı güneş ışınları kalite ve süre bakımından oldukça kaliteli. Aynı şekilde rüzgâr kalitesi de gerçekten çok yüksek. Geçtiğimiz yıl üretilen toplam elektriğin yüzde 60’ının yenilenebilir kaynaklardan olduğunu görüyoruz. Bu potansiyeli iyi değerlendirerek bu oranı daha da yukarı çekebiliriz” dedi.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide Avrupa’da ilk 5’e girdiğini söyleyen Birol, “Üretimdeki bu potansiyelin ardından Türkiye için çok daha önemli bir nokta var. O da yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretimi ve ihracatı. Konut ve sanayide çatı tipi güneş panellerinin kullanımını da yaygınlaştırırsa çok daha güçlü bir pazar oluşacak. Türkiye, diğer pazarlara ulaşma kapasitesi ile yenilenebilir enerji teknoloji ve ekipmanlarında ihracatçı bir ülke olabilir. Bu potansiyel gerçekten çok fazla” ifadelerini kullandı.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın