Akın İpek’in FETÖ elebaşı için yaptığı saray artık milletin hizmetinde

saray

FETÖ elebaşının darbe girişimi başarılı olsaydı geleceği Ankara’daki sarayını ilk kez görüntülendi. 7 yıldızlı devasa malikâne şatafatıyla dikkat çekiyor. 11 yatak odasının olduğu sarayda 30 kişilik sinema salonu bile var. İhanet yuvasının detaylarını Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör kaleme aldı…

Terörist başı Fetullah Gülen için “Bir tebessümüne tüm malımı bağışlarım” diyen firari Akın İpek’in örgüt elebaşı için yaptırdığı dev saray görüntülendi. Geçtiğimiz günlerde mahkeme kararıyla Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) Melek İpek’i tahliye ettirdiği saray, 17-25 Aralık’taki darbe girişimi başarılı olup hükümet devrilseydi, ABD’de yaşayan terörist başı Fetullah Gülen’in Türkiye’de ikamet edeceği yer olacaktı. ABD’deki Beyaz Saray’ı andıran devasa malikanede yok yok…

61.5 milyon lira harcandı

Ankara İncek’te bulunan, Mogan ve Eymir gölleri sırtlarında yer alan, Çankaya’ya 15 dakika mesafedeki dev saray için inşaat ruhsatı 2013’te Gölbaşı Belediye İmar Müdürlüğü’nden alındı. 2015’te tamamlanan saray o dönemde toplam 61.5 milyon TL’ye (4.7 milyon TL arazi, 45 milyon TL inşaat, 11.8 milyon TL antika ve eşyalar) mal oldu.

 

FETÖ yöneticilerinin toplantısı için 30 kişilik dev masa

 

Yürüyüş yollarının, hamakların, çardakların yer aldığı bahçede bir bina da konukevi olarak inşa edilmiş! 842 metrekarelik konukevinde, 1 dinlenme odası, salon ve yemek odaları ile mutfak bulunuyor. Dubleks binanın girişinde 30 kişilik antika dev bir masa göze çarpıyor. Burasının FETÖ’nün darbe girişimleri başarılı olsaydı, örgüt yöneticilerinin toplanacağı yer olarak dizayn edildiği belirtiliyor.

15 Temmuz müzesi olabilir

TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, bu devasa yapının bir devlet başkanının yaşayabileceği saray olarak düşünüldüğünü belirterek, “Burası bir ailenin yaşayacağı yer değil. Örgüt elebaşı için yapıldığı tüm detaylardan anlaşılıyor” dedi. Gülal, Beyaz Saray’ı andıran şatafatlı, lüks malikâneyi ne yapacaklarına ilişkin sorulara da yanıt verdi: “Henüz Cumhurbaşkanımız ile konuşmadık. Ama burayı satmamak gerekir. Zira paradan daha ziyade sembolik bir anlamı var. Buranın kapısına mutlaka Cumhurbaşkanlığı logosunu koymamız gerekir. Benim önerim, 15 Temmuz Müzesi haline getirilebilir ya da Dışişleri Bakanlığı ile konuşulup, yabancı misafirler için rezidans olarak da kullanılabilir.”

FETÖ elebaşının rahatı için her şey düşünülmüş

FETÖ elebaşının kalması için yapılan sarayda lüksten feragat edilmemiş. Ana binanın zemin katında masaj odasından, bateri ve piyanonun olduğu müzik odasına, 30 kişilik sinema salonundan koca bir hamam ve saunaya hatta fitness salonuna kadar birçok bölüm yer alıyor.

11 tane yatak odası var

Ana bina olarak tasarlanan 4 katlı bölümde, 5’i süit, 6’sı 130 metrekarelik olmak üzere toplam 11 yatak odası var. 200 metrekareden daha büyük olan süit yatak odalarında giyinme odaları, dinlenme odası olarak tasarlanan salonlar, altın suyuna batırılmış musluklarla yapılmış banyo ve tuvaletler dikkat çekiyor. Şöminelerin olduğu 5 adet salonun yer aldığı ana binada 2 de mutfak göze çarpıyor. Tamamı ithal malzemelerle donatılan mutfaklarda soğuk odalar, yemek asansörleri dahi düşünülmüş!

Sohbet odası ABD’deki örgüt merkeziyle aynı

Bahçede süs havuzu ve olimpik havuz (141 metrekarelik) dikkat çekiyor. 435.7 metrekarelik sohbet odası dahi yapılmış. Her ne kadar FETÖ firarisi Akın İpek ve annesi Melek İpek bölümün mescit olarak tasarlandığını iddia etse de bu alanın örgüt elebaşı için sohbet odası olarak düşünüldüğü tasarımından anlaşılıyor. Oda, tıpkı terörist başı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki evini andırıyor.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın