Almanya’da 3 FETÖ’cünün banka hesabı kapatıldı

almanyada-olen-fetocu

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensuplarının bir numaralı kaçış limanı olan Almanya’da dikkat çekici bir olay yaşandı. Türkiye’den kaçan firari FETÖ’cülere sahip çıkararak FETÖ’cülerin sığınma noktası haline gelen Almanya‘da, 3 FETÖ’cünün banka hesaplarının kapatıldığı belirtiliyor. Alman gazetesi Die Welt tarafından 4 Nisan’da yayınlanan habere göre, Deutsche Bank ülkedeki FETÖ ilişkili 3 kişinin hesabını kapattı. Şahısların gerçek isimlerinin paylaşılmadığı haberde, bir şahıs için “Murat Demir” takma ismi kullanıldı. Hesapları kapatılan 3 FETÖ’cünün Aralık 2021’den beri Türkiye’nin kara listesinde yer aldıkları kaydedildi. Haberde, ayrıca şahısların Münih’te yaşayan Seyfettin Y. isimli bir kişi tarafından şikayet edildiği bilgisi de yer aldı.

Almanya, FETÖ’cülere kol kanat geriyor

Almanya’nın FETÖ’cülere sahip çıktığı biliniyor. Ülkenin, FETÖ iltisaklı dernek ve kurumlara para yağdırdığı gerçeği, Almanya’nın çok satan gazetelerinden Süddeutsche Zeitung tarafından gündeme taşınmıştı. Ağustos 2020 tarihli haberde, Almanya’nın FETÖ’ye yakın olan yaklaşık 300 kuruma “proje desteği” adı altında milyonlarca euro verdiği belirtilmişti. 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra, Almanya’ya sığınan PKK’lı ve FETÖ’cü kişilerin başvurularının kabul edilmesinde etkin rol oynayan Yılmaz S.’nin Türkiye’de yakalanmasının ardından Alman Büyükelçisi Martin Erdmann devreye girerek casusun serbest bırakılması yönünde talepte bulunmuştu. 16 Nisan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi referandumu öncesinde Türkiye’ye miting yasağı koyan Almanya, FETÖ’cülerin Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan, Mehmet Baransu, Gökçe Fırat ve Mümtazer Türköne gibi isimler için eylem yapmasına izin vermişti. Zekeriya Öz’ün yanı sıra FETÖ savcısı Celal Kara da Almanya’ya sığınan firari isimler arasında yer alıyor.

FETÖ’cüler Almanya’yı öve öve bitiremiyor

Birçok FETÖ firarisine sahip çıkan Almanya hakkında üst düzey isimler de çeşitli itiraflar yapmıştı. Firari FETÖ’cü Önder Aytaç’ın babası Aysal Aytaç, Almanya’yı yere göğe sığdıramayarak şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şu noktada da takdirle yad edeceğimiz en önemli sebeplerden birisi de Alman hükümeti, Alman devleti, Alman insanları… Alman devletinden Allah razı olsun. Bizi bağırlarına basıp, bize gönüllerini açıp, bize cüzdanlarını açıp bizim en sıkıntılı olduğumuz anda tıpkı Osmanlı’nın yaptığı gibi… Osmanlı da yıllarca dünya üzerinde dara düşmüş pek çok ülkelerin insanlarını almış bağrına basmış, yetiştirmiş. Onların nesli ülkemizde devam ediyor. Şu anda da Alman hükümetinden bu anlamda ‘Allah razı olsun’ demek ihtiyacını duyuyoruz. Çünkü yapmış oldukları şeyler çok büyük önem taşıyor.”

almanyada-olen-fetocu
Aysal Aytaç

FETÖ elebaşının en yakınlarından firari örgüt yöneticisi Halit Esendir de Alman hükümeti tarafından korunduğunu itiraf etmişti:

“Bulunduğunuz ülkelerde Türkiye’deki problemin büyüklüğüne göre daha yakın davranıyorlar. Ne kadar çok vukuatınız ve probleminiz varsa o kadar kolay işlemleriniz hızlı yürüyor.”

Almanya’da FETÖ’ye karşı uyanış başladı

Ancak, tüm bu gelişmelere rağmen geçtiğimiz yıl Almanya’da Die Zeit gazetesinde, FETÖ’yü konu edinen bir makale paylaşıldı. 15 Temmuz’un 5’inci yıl dönümünde yayınlanan “Almanya’daki Gülen hareketi…Gülen’in ‘Altın Nesli’ yeni bir imaj arıyor” başlıklı makalede, örgütün ülkedeki faaliyetleri topa tutuldu. Alman gazeteci Volker Siefert tarafından kaleme alınan makalede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve yandaşlarının Almanya’daki yayılmacı tutum ve eylemleri eleştirilerek, örgütün ülkedeki “demokrasi ve insan hakları” ile ilgili faaliyetlerine şüphe ile yaklaşılması gerektiği kaydedildi.

Ağustos 2021’de ise, www.ndaktuell.de isimli sitede, örgüt mensubu iki iş adamının itirafları yer almıştı:

Haberde, Yasin isimli itirafçının şu ifadelerine yer verildi:

“FETÖ ileri sürüldüğü gibi bir cemaat değil. Almanya’yı yeni merkezi haline getirdi.”

Mühendis olduğunu ve 29 kişiye istihdam sağladığını belirten şahsın şu ifadeleri de haberde ifade edildi:

“Yurtlarında kaldım. Baskı, sürekli kontrol ve gücün kötüye kullanılması gibi birçok kötü anım var. Daha fazla Zaman gazetesi satmamız için sadece dört saat uyumamıza izin verilirdi. ‘Gülen ABD’den telefon edip öyle talimat verdi’ diyorlardı. Bazı şeyler gülünçtü. Mesela Gülen titrediğinde, ‘Peygamber Efendimizin içine girdiğinin delili’ diyorlardı.”

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ

Benzer gönderiler