Darbe girişimi Papaz Brunson’u çok mutlu etmiş

fft99_mf9746070

ABD’li papaz Andrew Craig Brunson’ın 15 Temmuz günü ABD’li askere gönderdiği mesajlar ortaya çıktı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının ABD’li papaz Andrew Craig Brunson hakkında hazırladığı ve İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede çarpıcı bilgiler yer aldı.

“Türkleri sallayacak olaylar bekliyorduk”

Brunson’un 15 Temmuz günü cep telefonundan gönderdiği mesajda, “Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa’ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız.” yazdığı tespit edildi.

Darbe girişimine “deprem” kodlaması

İddianamedeki tanık ifadeleri ve delillerin doğrultusunda papaz Brunson ile CIA ve FETÖ mensuplarının yaptıkları toplantılar da deşifre edildi. Bu toplantılarda 15 Temmuz planlanırken darbe girişimine “deprem/zelzele” kod adı verildiği kaydedildi.

Savcılığın yaptığı değerlendirme iddianamede şöyle yer aldı:

“Casusluk ve örgütsel faaliyetler yürüttüğü beyan edilen şahıslardan biri olan şüpheli Brunson’ın ‘deprem’ olarak belirtilen ve akabinde kaos olacağı söylenen olayın darbeye kalkışma planları olduğu, bu olayların önceden şüpheli ve arkadaşları tarafından bilindiği değerlendirilmektedir.”

FETÖ firarilerini saklamış

Hristiyanlığı tercih eden tanık L.K. ifadesinde papaz Brunson’ın 15 Temmuz’dan sonra FETÖ firarilerini sakladığını söyledi. L.K, Koreli bir iş adamının finanse ettiği evde özel toplantıların yapıldığını belirterek darbe girişiminin ardından hakkında yakalama kararı bulunan FETÖ’cülerin Brunson’un ekibince bu evde bir dönem saklandığını vurguladı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın