FETÖ’cü komutan şehitlerimize böyle ihanet etmiş

feto-cu-komutanlar-listesi

PKK saldırısının üstünü kapatmaya çalışmış

Şırvan’da 2015 yılında, terör örgütü PKK’nın bombalı saldırısı sonucu 8 askerimiz hayatını kaybetmişti. PKK, karayoluna yerleştirdiği uzaktan kumandalı bombayı, askeri aracın geçişi esnasında patlatmıştı. Bunun sonucunda, araçta bulunan Jandarma Uzman Çavuş Ferdi Gerekli, Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk, Uzman Çavuş Barış Akın, Jandarma Er Mehmet Halil Barkın, Jandarma Er Ömer Erüstün, Jandarma Er Bahadır Aydın ve Jandarma Er Emre Kaan Arlı şehit olmuştu. FETÖ davasından yargılanan eski Siirt İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Halidun Eren‘in olayın araştırılmasını engellediği ortaya çıktı. 2019 yılında, Siirt’te Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) operasyonu kapsamında yakalanarak gözaltına alınan Eren, daha sonra adli kontrol şartıyla serbest kalmıştı. FETÖ’cü komutan hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

feto-cu-komutanlar

FETÖ’cü komutan tanık ifadeleriyle deşifre oldu

Ankara 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava duruşmasında, tanıkların çarpıcı ifadeleri, PKK terör örgütünün 8 şehidimizi öldürdüğü bombalı saldırının araştırılmasının Eren tarafından engellendiğini ortaya çıkardı.

Tanıklardan astsubay Rahmi K.B., Halidun Eren‘in 2015 yılında Siirt Şirvan’da PKK tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda, olayın araştırılması için müdahil olmadığını ifade etti. Rahmi K.B., Siirt’te TEM Şube Müdürü Binbaşı K.M ile görev yaptıklarını, saldırı sonrasında araştırma yapılmadığını söyleyerek;

“K.M., konuyu araştırmamız ve peşine düşmemizi engelledi. Ben de konuyu İl Jandarma Komutanı olduğu için Halidun Eren’e anlattım. Ancak K.M’yi görevden almadı” dedi. Halidun Eren ile o dönem aynı birlikte görev yapan FETÖ üyesi askerlerden Kemal A. ise “Halidun Eren ile yaptığımız görüşmelerde ‘acaba bu yaşanan sıkıntılı günler güzel günlerin habercisi mi’ diye söylüyordu, kendisinin açığa çıktığını hissediyordu. Ben bu konuşmalardan Halidun Eren’in bu yapıda olduğunu anladım.” dedi.

Tanık Mustafa D., ise komando okulunda olduğu zamanlarda Eren’in de bulunduğu eve gittiğini, burada FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in kitaplarının okunduğu bilgisini paylaştı. Bu sırada, Eren’in soruşturmayı engellediği için görevden almadığı eski Terör Şube Müdürü K.M.’nin de, FETÖ üyeliği nedeniyle meslekten ihraç edildiği belirlendi.

Rahmi K.B.’nin açıklamalarının üzerine sanık Eren söz alarak kendisini savunmaya kalktı. FETÖ’cü komutan;

“Ne istiyormuş ki gereğini yapmadım. O mu karar verecek benim ne yapmam gerektiğine. K.M.’yi tanıyorum. Pek takdir ettiğim bir personel değil, sevdiğim bir personel de değil. Binbaşı, yarbay, astsubay, başçavuş geliyor amirini şikayet ediyor, haksız da sayılmaz söylediklerinde, vatan haini olduğunu düşünmüyorum. Her astsubay geldiğinde bir yarbayı görevden almaya gidersek iş yapamayız. Bunu araştırmak K.M’nin görevi değildi.” şeklinde konuştu.

Tanık beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığın suçu işlediğine dair somut olguların bulunduğu ve suç delillerini karartabileceği yönünde kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Halidun Eren‘in tutuklanmasına karar verdi.

KAYNAK: FETÖ GERÇEKLERİ