FETÖ’nün casusluk faaliyetleri itiraf edildi

Casusluk için polisleri kullanmışlar

FETÖ’nün kaset kumpası davasında itirafçı olan eski sanık terör örgütünün ihanetlerini tek tek anlattı. Etkin pişmanlıktan yararlanmak için başvurarak ifade vermek istediğini açıklayan eski Ankara İstihbarat Şubesi’nde görevli polis Yiğit Uyar, Fetullahçı Terör Örgütü’nün aynı zamanda nasıl bir casusluk şebekesini olduğunu da bir kez daha ortaya çıkardı. Yiğit Uyar’ın itiraflarına göre Fetullahçı Terör Örgütü Abdullah Gül döneminde Cumhurbaşkanlığı makamını dinletti. FETÖ’nün aynı zamanda o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı aylarca yasadışı bir şekilde dinlediğini aktardı. Kaset kumpasıyla CHP Genel Başkanlığını bırakmak zorunda kalan Deniz Baykal’ın ve MHP’ye kurulan kaset kumpasının davasının savcılık mütalaasında yer alan ifadelerin ayrıntıları Hürriyet gazetesinde yer aldı.

Casusluk kayıtları USB ile gelmiş

FETÖ üyesi itirafçı Yiğit Uyar Ankara İstihbaratı’nda görevli olduğu dönem hem Abdullah Gül hem de Recep Tayyip Erdoğan’a ait ses kayıtlarını bizzat çözdüğünü açıkladı.  İstihbarat Daire Başkanlığı ile Ankara ve İstanbul İstihbarat şube müdürlüklerinde görev alanların da bulunduğu 170 sanıklı davanın savcılık mütalaasında FETÖ’nün kirli yüzü oldukça çarpıcı biçimde yer aldı. FETÖ üyesi sanıkların yaptıkları yasa dışı dinlemeler ve kaset kumpasları detaylarıyla aktarıldı.

Savcılık mütalaasında yer alan Uyar’ın ifadesinde, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Bedri Ünal’ın (Ankara İstihbarat Büro Amiri) kendisine USB flash bellekte ses kayıtlarını getirip çözmesini emrettiği yer aldı. FETÖ üyesi Uyar kayıtların çözümünü yaptığında sesin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ait olduğunu anladığını açıkladı. Üç ay boyunca kendisine gelen USB’lerdeki ses kayıtlarının çözümünü yaparak teslim ettiğini açıkladı.

casusluk

İtirafçı Başbakan Erdoğan’ın 30 konuşmasının çözümünü yapmış

Savcılık mütalaasında detaylı itiraflarına yer verilen FETÖ üyesi Uyar’ın ifadelerine göre 2012 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yasa dışı dinlemeleri de çözülmeye başlandı. Ertan Aslan isimli komiser aracılığı ile iki ay boyunca parça parça flash bellek ile gelen ses kayıtları dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’a ait olduğunu anladığını söyledi. Erdoğan’ın görüşmeleri iki ay boyunca parça parça kendisine getirildi.

Sanık Uyar’ın ifadesine göre  FETÖ üyeleri konuşmalarda Yasin el Kadı isminin geçip geçmediğine özelllikle dikkat edilmesi gerektiği talimatı vermiş. Ayrıca Suudi Arabistan ile yapılan görüşmelerin de FETÖ’nün özel inceleme istediği itirafçının ifadelerinde yer aldı.

Savcılık mütalaasında sanık FETÖ üyelerinin katıldığı diğer casusluk faaliyetleri şunlar

  • Dönemin Ankara Valisi Kemal Önal’ın evine kamera yerleştirilmesi,
  • Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait gizli görüntülerin çekilmesi,
  • Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın dinlenilmesi,
  • 2011 yılında MGK’ya ait toplantının dinlenilmesine ilişkin seslerin çözümü,
  • Eski MHP genel başkan yardımcılarına ilişkin kaset kumpasına ilişkin görüntülerin çekilmesi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın