FETÖ’nün “kozmik bacısı”na 13 yıl 9 ay hapis

FETÖ’nün bankası Kozmik Bacı tutuklandı

FETÖ’nün finans kaynakları ve kadın yapılanmasına yönelik 19 Şubat 2019 tarihinde büyük bir operasyon gerçekleştirilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 37 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Emniyet ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 30 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında, örgütün kadın yapılanmasında etkin rol oynadığı bilinen Yasemin Ören de yer almıştı. FETÖ üyelerinin eşlerine maddi destek sağladığı ve ankesörlü telefonlar üzerinden ardışık aramalar yaptığı tespit edilen Yasemin Ören’in, eşi Nihat Ören ile birlikte kaldıkları evde polis ekipleri yüksek miktarda TL ve döviz ele geçirmişti. Adeta örgütün gizli kasası olan Yasemin Ören ile birlikte 7 sanığın daha hakkında 28 Nisan 2021 tarihinde karar çıktı.

FETÖ’nün yeniden yapılanması ceza aldı

24.Ağır Ceza Mahkemesinde karar duruşması gerçekleşen tutuklu sanıklardan,

Yasemin Ören’e “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası verildi. Ek olarak “resmi belgede sahtecilik” suçundan 3 yıl 9 ay daha cezası alan Ören’in eşi Nihat Ören de “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası aldı.

Diğer sanıklardan Adem Gökçe’ye “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 8 yıl 9 ay ceza verildi. Ayrıca Adem Gökçe  “resmi belgede sahtecilik” suçundan 3 yıl 9 ay daha ceza aldı.

Adem Gökçe’nin eşi olan Hatice Gökçe silahlı terör örgütüne üye olmak 7 yıl 6 ay hapis cezası,

Refigül Aykış’a ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 8 yıl 9’ar ay hapis cezası verildi,

Safiye Güler’e silahlı terör örgütüne üye olmak  6 yıl 3 ay hapis cezası,

Özlem Tosun’a silahlı terör örgütüne üye olmak 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

FETÖ’nün para ablası gözaltından önce takip edildi

Yasemin Ören, itirafçı olmalarını engellemek için himmet adında topladığı paralarla tutuklu ya da firari FETÖ üyelerinin eşlerine maddi destek sağlıyordu. Örgütün kadın bankası gibi çalışan Ören, hakkında yakalama kararı çıkartıldıktan sonra takibe takıldı. 2019 yılında Tokat’tan Ankara’ya geldiği tespit edilince fiziki takibe alınan Yasemin Ören’in gittiği her yer polis tarafından adım adım izlendi. Pek çok farklı büfeden ardışık arama yöntemiyle FETÖ mensuplarını arayarak örgüt içi iletişimi sağlayan Ören, aynı zamanda cafe ve AVM’lerde terör örgütü üyeleriyle bir araya geliyordu. 37 şüpheliyle birlikte hakkında gözaltı kararı verilen Yasemin Ören adım adım izleniyordu. Şubat 2019’da belirli adreslerde yapılan operasyonlarla Yasemin Ören ile birlikte 30 kişi gözaltına alındı.