Fransa’da son iki ayda 8 mülteci intihar etti

Untitled-design-5-1-800x450

AB üyesi ülkelerin yabancı düşmanlığı, mültecilerin intihar etmelerine neden oluyor. Viyana’da geçtiğimiz ay 11 yaşındaki bir Afgan mülteci çocuk intihar etmişti.

Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde sınır dışı edilmek üzere konulduğu Adli Tutukluluk Merkezi’nde 14 Aralık’ta intihar eden Arnavutluk vatandaşı mültecinin hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kentte son vakayla birlikte son iki ayda 8 mültecinin intihar ettiği bildirildi. Yerel La Provence gazetesindeki habere göre, 19 aydan beri Marsilya’da yaşayan ve oturma izni başvurusu reddedilen Arnavutluk vatandaşı, sınır dışı edilmek üzere konulduğu Adli Tutukluluk Merkezi’nde intihar girişiminde bulundu.

Merkezde tutulduğu odada 14 Aralık’ta kendisini asmış olarak bulunan 23 yaşındaki mülteci, koma halinde kaldırıldığı Marsilya Devlet Hastanesinde yaşam mücadelesini kaybettiği belirtildi.

Marsilya’daki pazarlarda satıcılık yapan sığınmacının oturma izni başvuruna ret yanıtı geldikten sonra ülkesine sınır dışı edileceğini bildiği, tutukluluk merkezinde dönüş hazırlıkları yaptığı belirtilerek, olaydan bir gün önce odasının değiştirilmesi için merkez yönetimine başvurduğu kaydedildi.

Şehirde sığınmacılara destek faaliyetlerinde bulunan Forum réfugiés-Cosi Derneği yetkilileri, Fransa’daki sığınmacı ve adli tutukluluk merkezlerinin içler acısı durumuna dikkat çekerek, sadece kentteki Adli Tutukluluk Merkezi’nde son iki ayda 7 intihar vakasının meydana geldiği bilgisini paylaştı. Dernek yetkilileri ayrıca, bu merkezlerde sığınmacılara yönelik sayısız saldırı, yaralama ve şiddet olaylarının da sürekli artış gösterdiğini bildirdi.

Benzer gönderiler