ODA TV SADAT tezviratına ne zaman son verecek?

ODA-TV-SADAT-blackwhite

ODA TV SADAT tezviratı ile FETÖ’ye pas attı

ODA TV SADAT yalanlarına dur durak bilmeden devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişimi Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) hedefinde olan özel güvenlik şirketi SADAT hakkında manipülatif haberler yapan ODA TV son haberiyle gene ortalığı karıştırdı. SADAT kurucusu eski ve Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Adnan Tanrıverdi’nin ağzından bir mülakat yayınlayan ODA TV, haberin içeriğinde hiç yer almayan sözleri manşete çekti. ODA TV’ye göre SADAT (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Harp Akademilerindeki mülakatları yapıyor. Caner Taşpınar imzalı haberde Adnan Tanrıverdi’nin iddialara “tezvirat” açıklaması getirdiği açıklanıyor. Türk Dil Kurumu “tezvirat” kelimesini “yalan dolan şeyler, kovculuklar.” olarak açıklıyor bu da ODA TV’nin yaptığını tam olarak karşılıyor.

Hakikate “Sağır ODA”

Libya’da şehit olan MİT personelinin kimliğini deşifre ederek büyük tepki çeken ODA TV’de bu habere imza atan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan mahkemeye çıkarılmıştı. ODA TV’ye erişim yasağı getirilmiş ancak domain adresini değiştiren site faaliyetlerine devam etmişti. Soner Yalçın’ın sahibi olduğu sitede Barış Pehlivan ve Terkoğlu ikilisi görevlerini bırakmış, internet sitesinin Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna Serdar Çebe getirilmişti. Ancak yalan haberlerine devam eden site, toplumsal kaos çıkarmak için vazifeliymiş gibi faaliyetlerine devam ediyor.

ODA TV’de yayınlanan Caner Taşpınar imzalı bir başka haberde Türgev yurtlarında silahlar bulunduğu iddia edilmiş ve kamuoyu meşgul edilmişti. Olayın aslının 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren Fetullahçı Terör Örgütü’nün yapılanmasını anlatan belgesel çekimi olduğu kısa sürede ortaya çıkmasına rağmen, ODA TV yalan haberine devam etmişti. TRT ekranlarından yayınlanan Mahrem isimli belgesel serisi için yapılan hazırlıkları “kayıp silahlar öğrenci yurdunda çıktı” şeklinde verilmişti. ODA TV SADAT hakkında yayınladığı son haberle de FETÖ mensuplarının dikkatini çekmeyi başardı.

ODA TV SADAT haberinin aslı ne?

ODA TV’nin tepki çeken haberinde SADAT şirketinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Harp Okullarındaki mülakatları yaptığını iddia etti. Haberin içeriğindeyse SADAT’ta küçük hissesi olan ve kurumsal bir görevi olmayan emekli binbaşı Gürcan Onat’ın bu mülakatlara katılan isimlerden biri olduğu yazıldı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Harp Okullarında görev yapan FETÖ’cülerin ihraç edilmesiyle mülakatlar Milli Savunma Bakanlığı’nın görevlendirdiği muvazzaflar ve emekli subaylar tarafından oluşturulan bir heyetle yapılıyor. 3 yıllık süreçte SADAT’ın ve SADAT’ta görev yapan emekli subayların tek başlarına mülakat yapması gibi bir durum söz konusu değil. ODA TV kendi yayınladığı haberde bunu teyit ederken, başlıkta yaptığı provokasyonla “Karanlık Oda” tanımını hak ettiğini gösteriyor.