Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Türkiye Balkanlar’daki en güçlü ülke

aleksandar-vuçiç-sırbistan (1)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Sırbistan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Balkanlar’daki en güçlü ülke olduğunu vurguladıktan sonra “FETÖ ile mücadelede Türkiye ile iş birliğimiz devam edecek.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırp mevkidaşı Vucic ortak basın toplantısı düzenledi.

Vucic, “Türkiye’de karşılandığı gibi başka hiçbir ülkede karşılanmadığını ve bunun için Erdoğan’a teşekkür ettiğini” belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı FETÖ’nün karşısında durdu

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Sırbistan’ın hiçbir zaman demokratik bir şekilde seçilenlere karşı eylemleri tasvip etmediğini dile getiren Vucic şöyle konuştu:

“Dolayısıyla o hain darbe gecesinde Türkiye’nin demokrasisine saldırıldığı zaman biz açık bir şekilde karşı çıktık, açık bir şekilde kınadık. Hem uluslararası hukukun hem NATO üyesi her ülkenin hukuk düzenine saygı duyuyoruz. Biz bugün de Meclis’i ziyaret ettiğimizde oraya saldırıldığına inanamadık. 15 Temmuz gecesinde şehit olanlar için çelenk bıraktık. Biz her zaman şunu diyoruz: Kesinlikle kendi geleceğini belirleyen insanlardan yana olacağız.”

FETÖ ile mücadelede özellikle istihbarat boyutunda Türkiye ile iş birliğinin söz konusu olup olmadığına dair soruya Vucic, “Güvenlik birimlerimizin koordinasyonundan sorumlu olan İçişleri Bakanımız Nebojsa Stefanovic de burada. Ve ilgili Türk makamlarla görüştü. İş birliğimiz devam edecek. Biz demokratik yollarla seçilmiş isimleri desteklemeye devam edeceğiz.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan teşekkür etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile mücadeleye verdiği destekten ötürü Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç’e teşekkür ederek “Kendisine ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Sırbistan’ın PKK ile mücadele konusunda verdiği destek için de ayrıca teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Sırbistan’ın FETÖ okullarıyla ilgili kararlı bir duruş sergilediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bu bir virüstür, tam manasıyla temizlemek gerekiyor. Bu konuda da bir endişe taşımıyoruz.” dedi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın