131 bin 476 Suriyeli öğrenci kura ile üniversitelere yerleştirildi yalanı

Üniversite hayalleri Türkiye'de gerçekleºti

Ülkelerinde yaşanan savaştan ötürü Türkiye’de yaşamak zorunda kalan Suriyeliler yine yalan haberle hedef gösterildi. Hiçbir veriye dayanmayan bu iddia Facebook aracılığıyla yayıldı. Facebook’ta Esed Rejimini destekleyen ‘Suriye Vatandaşlık Bürosu’ isimli sayfanın paylaştığı iddiaya göre 131 bin 746 Suriyeli genç üniversitelere yerleştirildi.

“ÖSYM tarafından dün açıklanan verilere göre 131.746 Suriyeli genç, üniversitelere yerleştirildi. Ayda 800 TL öğrenim yardımı alacak Suriyeliler herhangi bir sınava girmeden kura sistemi ile yerleştirildiler. Suriyelilerin en çok tercih ettiği bölümler; Tıp, Diş Hekimliği, Avukatlık, Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği.

ODTÜ’ye yerleştirilen Suriyelilerden Ahmed Zevat; “Sınav olsaydı da biz başarılı olurduk. Yeni hedefim çapraz geçiş ile Oxford Üniversitesi’ne gitmek.” dedi.”

İddia kısa süre içerisinde Facebook ve Twitter’da yayıldı. Yapılan yorumlar, “üniversite sınavını kazanmak için gençlerin yıllarca uğraştığı”, “ailelerin büyük fedekarlık yaptığı” ve “Suriyeli gençlere tanınan bu hakkın haksızlık olduğu” şeklindeydi.

Oysaki söz konusu iddianın gerçekle bir ilgisi yoktu. Ne ÖSYM ne de YÖK verilerinde 131 bin 476 Suriyeli gencin lisans programlarına yerletiği bilgisi yer almıyor. Suriyeli öğrencilerin nasıl üniversite okuyacakları YÖK tarafından açıkça belirtilmiş ve kura sistemi kesinlikleyok. ÖSYM verilerine göre 2017 yılında LYS yerleştirmeleriyle, 422 bin 950 kişi lisans programlarına yerleşti. 422 bin öğrencinin 131 bininin Suriyeli olması akla ve mantığa aykırı.

Diğer yandan üniversite okumaya hak kazanmış Suriyeli öğrencilere verilen burslar da öğrencinin başarılı olma, başka yerden burs almama şartlarına tabi.

Benzer gönderiler