Barış Yarkadaş tepkiden kurtulmak için eski yalana sarıldı

ABD’nin getirdiği vize yasağı sonrası Türkiye’yi suçlayan CHP milletvekili Barış Yarkadaş tepkilerden kurtulmak için yalana sarıldı.

Barış Yarkadaş gelen tepkiler üzerine “ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’nin arazisini bile ABD Büyükelçiliği’ne peşkeş çeken AKP, bize “ABD karşıtlığı” dersi VEREMEZ… Siciliniz ortada!” yazılı bir twit attı.

Bu iddiayı Sözcü gazetesi ortaya atmıştı. Daha sonra Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin ABD’ye satıldığını iddia eden birçok haber yapıldı. Bu haberlerde Atatürk Orman Çiftliği arazisinin içinde bulunan 37 bin metrekarelik bir alanın yeni büyükelçilik yapılması için ABD’ye satıldığı belirtildi. Satıldığı iddia edilen arazinin satışının hukuken doğru olmadığı ve Atatürk Orman Çiftliği’ne ait bir arazinin yasal olarak satılamayacağı ifade edildi. Medyada Atatürk’ün çiftliğinin içinde kalan bir alanın satıldığına yönelik haberler geniş yer buldu.

İddiaların gerçek olmadığı yapılan açıklama sonrası anlaşıldı. Buna göre bahsi geçen arazi 24 Mayıs 1983 yılında düzenlenen bir kanun ile Gazi Üniversitesi’ne verilmiş ve bu tarih itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi kesilmiştir. Dolayısıyla arazi hukuken ve ya konumu itibariyle Atatürk Orman Çiftliği ile ilişkisi bulunmamaktadır. Ayrıca arsanın Atatürk Orman Çiftliği ya da Cumhurbaşkanlığı Külliyesiyle de sınırı bulunmamaktadır. Bahsi geçen arsa Ankara’nın Çankaya ilçesi Karasunlar Mahallesi’nde mülkiyete konu taşınmazlar arasında bulunmaktadır.

 

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın