BBC Türkçe ipiyle indikleri kuyuda kaldılar

bbc türkçe

BBC Türkçe yalan haberin yayılma merkezi

BBC Türkçe yalan haberine inanan muhalefet liderleri rezil oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün sosyal medya hesabından İngiltere ile Türkiye’nin Taliban’dan kaçan Afgan mülteciler için anlaşmaya vardığını açıkladı. Sosyal medya hesabından “Türkiye ile İngiltere’nin anlaştığını hatta ülkemizin fikrinin dahi sorulmadığını, bunun sorumlusunun da Cumhurbaşkanı Erdoğan” olduğunu iddia etti. Kemal Kılıçdaroğlu sonrası harekete geçen Millet İttifakı’ndaki ortağı İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise bir adım daha ileri giderek “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koltuğunu korumak için İngilizlere taşeronluk yaptığı” iftirasını attı. Dışişleri Bakanlığının “böyle bir anlaşma için bize iletilen bir talep yok, olsa da kabul etmeyiz” açıklaması bile Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i durdurmaya yetmedi.

BBC Türkçe özür dilemek zorunda kaldı

BBC Türkçe’de yer alan haber kısa sürede binlerce kez paylaşılarak yorumlandı. Kamuoyunda yer alan Afgan mülteci hassasiyetini kaşımayı amaçlayan habere sadece CHP ve İyi Parti liderleri yorum yapmadı. Halk TV’de program yapan İsmail Saymaz, önce “Afgan mültecileri çok isteyenlerin evlerinde beslemesi gerektiğini” sonra da “İngilizlerin neden böyle bir plan yaparken Türkiye’ye sorma ihtiyacı bile duymadığını” sordu. İngiltere medyası kaynaklı bu haberi doğru kabul edip yorum yapan bir başka isimse HaberTürk yazarı Fatih Altaylı oldu. “Dışişleri Bakanlığının açıklamasına inanmadığını” ancak “İngiltere Dışişleri Bakanının yalan söylemek için bir nedeni olmadığı için ona inandığını” köşesinde yazan Altaylı kampın açılacağından emin konuştu.

BBC Türkçe ve İngiliz medyasına inanarak peşin yorum yapanların hepsi bugün ortada kaldı. Çünkü haber yalandı, BBC Türkçe önce binlerce RT alan paylaşımını sildi, sonra okurlarından özür dilemek zorunda kaldı.

Olayın geçmişi

22 Ağustos tarihinde İngiliz Mail on Sunday gazetesi İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın bir makalesini yayınladı. Makalede İngiltere’nin Afganistan’dan gelecekler için ülke dışında kamplar kurmayı planladığı yazıyordu. Makalede bu kamplar için Türkiye ve Pakistan’ın düşünüldüğü iddia edildi. Ancak haberi yazan editörlerin eklediği bu bilgi notu, İngiliz bakanın açıklaması gibi dolaşıma sokuldu. The Guardian gazetesi ise İngiliz Bakan’ın ağzından böyle bir plan olduğunu iddia etti. Ancak İngiltere Savunma Bakanı da yaptığı açıklamada böyle bir ifadesinin olmadığını ifade etti.

Benzer gönderiler