Deepfake kullanmadan açıkça yalan söylediler

deepfake

Deepfake değil çarpıtma

Deepfake dünyada kara propagandanın geldiği son noktayı temsil ediyor. Ancak Türkiye’de muhalif medya bilinen en eski yöntem olan “söylediklerini çarpıtma”yı başarılı bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Bunun son örneği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Şişecam Polatlı Fabrikası Yeni Üretim Hattı Açılış Töreni’nde yaşandı. Açılış töreninde Türk ekonomisi ve Şişecam’ın faaliyetleri hakkında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği bir cümle değiştirilerek servis edilince, hem Şişecam’ın yatırımı gündemden düştü hem de muhalefet için gündem oldu. “2001 Krizinin etkilerini halen daha yaşıyoruz.” Konuşmayı servis eden haber siteleri açıkça çarpıtarak verdikleri halde binlerce kez paylaşılması yalan haberin korkutucu etkisini bir kez daha gösterdi.

Konuşmasında Şişecam’dan övgüyle bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan şirketin teknolojik yeniliklere açık olduğunu ve Cam yüzeylerdeki bakteri ve virüslere karşı önleyici teknolojiler geliştirdiğini övgüyle anlattı. Devletin de Şişecam’a Ar-Ge faaliyetlerine verdiği 124 milyon liralık kaynağı aktardı. Konuşmasında Şişecam’ın 86 yıllık tarihinin Türkiye ekonomisin en canlı kanıtı olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında 2001 krizinden bahsettiği kısım manipüle edilerek servis edildi.

Cumhurbaşkanı konuşmasında tam olarak ne dedi?

“Ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlendiğimizde Türkiye’nin 2001 yılında baş gösteren ekonomik krizin etkilerini hâlen ağır bir şekilde yaşıyordu.” Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında 2001 krizi nedeniyle milyarlarca dolar millî servetin batan bankalarda buharlaştığını, esnaf, sanayici, tüccar ve çiftçinin adeta iflasın eşiğine geldiğini de hatırlattı.

Deepfake bile kullanmadan servis ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2002 Türkiye’sinden bahsettiği açık olan konuşması çarpıtılarak verildi.

Twitter’daki Haber, Anekdot Haber, Karşı Gazete gibi hesaplar “Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2001 krizinin etkilerini hâlâ yaşıyoruz” başlığıyla vererek kara propaganda yaptı.

Açık konuşmaya rağmen çarpıtanlar bu hesaplarla sınırlı kalmadı. Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen Karar Gazetesi, CHP’nin gayri resmi kuruluşu konumundaki Halk TV gibi kuruluşlarda aynı yalanı devam ettirdi.

FETÖ firarileri de balıklama atladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şişecam açılışında söylediği cümleyi çarpıtarak veren Karar gazetesinin haberine FETÖ firarileri de kayıtsız kalmadı. Zeyd kod adlı firari Tuncay Opçin, Adil Öksüz’ün yakın arkadaşı ve üst düzey mahrem imam Muhittin Akgül gibi örgüt yöneticileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini çarpıtarak verdiler.

Deepfake nedir?

Bir fotoğraf ya da videonun bilgisayar programı vasıtasıyla değiştirilen olduğundan farklı halde servis edilmesini sağlayan yöntem.