Haluk Pekşen, yalanlarına İstanbul Yeni Havalimanının ismini de kattı

CHP’nin gündeme getirdiği yalanlarıyla tanınan Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen, İstanbul Yeni Havalimanı’nın adıyla ilgili büyük bir çarpıtmaya imza attı. Milletvekili olmadan önce özel havayolları şirketlerinde üst düzey yöneticilik de yapan Pekşen, paylaştıktan kısa bir süre sonra yalan olduğu ortaya çıkan paylaşımını hâlâ silmedi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Haluk Pekşen 27 Eylül tarihinde Twitter hesabından İstanbul Yeni Havalimanı’nın adının değiştirildiğini ve yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olduğunu iddia eden bir paylaşım yaptı. Pekşen, İstanbul Yeni Havalimanı’nın yeni isminin kısaltmasının “LTFM” olarak tüm dünyaya duydurulduğunu ileri sürdü.

Ancak İstanbul Yeni Havalimanı’nın isminin değiştirildiği ve kısaltmasının “LTFM” olduğu iddiası doğru değil. “LTFM” Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatının (ICAO) kuralları doğrultusunda 3. Havalimanı’na verilen kod. ICAO kodları ülkelerin bulunduğu bölgeye göre belirlenir. Türkiye’deki havalimanlarının ICAO kodları “LT” ile başlar. “L” Türkiye’nin bulunduğu bölgeyi, “T” ise Türkiye’yi temsil eder. Son iki harf ise ICAO tarafından genel sıralamaya göre verilir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kodu LTBA, Ankara Esenboğa’nın LTAC’dir.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın