Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ameliyat yapılmayacak” iddiasını Gazi Üniversitesi yalanladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 9 Ekim 2018 tarihinde partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu konuşmasında Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların maddi gerekçelerden dolayı yapılmayacağını/hatta durduğunu ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu iddiasına kanıt olarak Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği tarafından birimlere gönderilen bir yazıyı gösterdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin para sıkıntısından dolayı hastalarını ameliyat edemeyecek konuma geldiği iddia etti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde hayati tehlike dışında ameliyat yapılmama talimatı verildiği iddiası T24 ve Cumhuriyet gazeteleri tarafından da haber yapıldı

Söz konusu iddia sosyal medyada da geniş yer buldu. Konuyla ilgili yüzlerce tweet atıldı. Hayati tehlike dışında ameliyat yapan hekimlere soruşturma açılacağı iddiası da sosyal medya üzerinden servis edildi.

 

 

 

Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Başhekimliği yaptığı açıklamada hayatî zorunluluk taşımayan ameliyatların yapılmayacağı/hatta durduğu ve ameliyat yapan doktorlara soruşturma açılacağına yönelik iddiaların kesinlikle doğru olmadığını bildirdi. Başhekimlik, söz konusu yazının rutin uygulamalarda olduğu gibi hayati önemi olan ameliyatların yapılması ve bu çerçevede hayati önem taşıyan malzemelerin alımlarında bir kesinti yapılmaması, diğer işlemler içinde gerekli olan ihtiyaçların stoklardan karşılanması hususunda gönderilen bir bilgilendirme yazısı olduğunu belirtti. Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde günde ortalama 150 civarı ameliyat yapılıyor. Ameliyatlarda kesinti ya da azalma olması söz konusu değil.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın