The Times, Soros’u savunmak için Cumhurbaşkanımıza antisemit yaftası vurdu

198

The Times yazarı David Aaronovitch, 28 Kasım 2018 tarihinde “Soros nefreti antisemitizmin yeni yüzü” başlıklı bir makale yayımladı. Yazar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerikan dolar milyarderi George Soros’a yönelttiği son eleştirilerin bir ortaçağ Hristiyan efsanesi olan “Gezgin Yahudi” misalini teşkil ettiğini iddia etti. Gezgin Yahudi efsanesi Hristiyan inancında Hz. İsa çarmıha götürülürken onunla alay ettiği için kıyamet gününe kadar yaşamaya mahkûm edilmiş lanetlenmiş bir karakteri temsil ediyor. Makalenin ilgili kısmı şu şekilde: “Yahudilerin 19. ve 20. yüzyıl tarihine dair bir bilgiye sahip olan herhangi bir kimse Erdoğan’ın Yahudileri ulusların parçalanmasıyla irtibatlandırmasını tanıyacaktır.”

Makale açıkça Avrupa’da toplama kampları ve Holokost ile sonuçlanan son iki yüz yıllık yaygın antisemitizm ile Türk Cumhurbaşkanı’nın Soros eleştirisi arasında bir bağ kurmaya çalışıyor.

Ancak işin aslına bakılırsa 2002’den beri iktidarda olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lideri olduğu Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Yahudi Cemaati de dahil olmak üzere, Türkiye’deki gayrimüslim toplulukların haklarını geliştirmek noktasında önemli bir çaba göstermiş durumda.

Türk Yahudileri ile ilgili bazı mühim demokratik gelişmeler şunlardır:

  • Yahudi Cemaati Hanuka Bayramı’nı Türkiye Cumhuriyeti’nin 95 yıllık tarihinde kamusal alanda ilk kez 2015 yılında kutladı. Kutlamaya ilişkin görüntüler için lütfen tıklayınız.
  • Büyük Edirne Sinagogu beş yıllık devlet destekli bir restorasyonun tamamlanmasını müteakip 46 yıl sonra 2015’te tekrar açıldı. Sinagog, açıldıktan bir yıl sonra ilk düğün törenine ev sahipliği yaptı. Töreni izlemek için lütfen tıklayınız.
  • AK Parti hükümeti, geçtiğimiz temmuz ayında sinagog ve kilise gibi ibadethanelerin gayrimüslim vakıflara bedelsiz devrinin yolunu açtı.
  • Dünya Savaşı yıllarında Nazi soykırımından kaçan Yahudi göçmenleri taşıyan ‘Struma’ adlı geminin Karadeniz’de Sovyet denizaltısı tarafından batırılmasının neden olduğu facianın 73. yıldönümünde hayatını kaybeden 768 Musevi vatandaşı için ilk kez devlet düzeyinde düzenlenen resmi törenle anıldı.
  • AK Parti hükümeti 2008 yılında geçmişte devlet tarafından el konulan mülklerin gayrimüslim vakıflara iade edilmesini sağlayan bir yasayı onayladı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk Yahudi Cemaati temsilcilerini kabul ettiği zaman Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türkiye’de gayrimüslim toplulukların hakları noktasında son yıllarda atılan pozitif adımlardan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Tüm bu demokratik kazanımların ek olarak, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva da dâhil olmak üzere, Türkiye’deki gayrimüslim toplulukların ruhani liderleri ortak bir deklarasyon yayımlayarak ülkede farklı din mensuplarına baskı yapıldığı yönündeki iddiaları yalanladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin