Yalanı yay sonra sil T24’ün yeni mottosu mu oldu?

yalanı yay sonra sil

Yalanı yay sonra sil işte T24 gazeteciliği

Sosyal medya yasasının konuşulduğu bugünlerde yalanı yay, sonra sil ve yoluna devam et yöntemi T24 sitesinin yeni uygulaması oldu. 2009 yılında faaliyete geçen Doğan Akın yönetimindeki T24 sitesi, sosyal medya üzerinden yaydığı yalan haberlerle gündemi meşgul etmeye başladı. “Katarlı öğrenciler sınavsız tıp eğitimi alacak”, “THY 2500 çalışanının kovacak” yalanlarından sonra dün “İslam Araştırmaları Merkezi’nin ödeneği yüzde 545 arttı” başlığıyla kamuoyunu meşgul eden T24 bu üç haberi de daha sonra silmek zorunda kaldı. T24’ün sosyal medya hesabında büyük etkileşim alan haberlerin saatlerce gündemde kaldıktan sonra “gerçeğe ulaşabilmesi” ise kafalardaki soru işaretlerini arttırdı. 2009 yılından bu yana faaliyette olan bir internet sitesi paylaştığı haberleri kopyala yapıştır ile mi servis ediyor? Haberin doğruluğunu araştırmak için birkaç dakika bile ayrılmıyor mu?

Silince sorumluluk kalkıyor mu?

Dün sosyal medyada Diyanet Vakfı bünyesindeki İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)’ın ödeneğinin %545 arttırıldığı iddia edildi. Haberi ilk paylaşan dindarlara yönelik nefret politikası ile bilinen Birgün gazetesi oldu. Birgün gazetesi düşmanlık kokan haberini İSAM’ın bütçesi bir yılda %545 artmış gibi servis etti. T24 sitesi de haberi olduğu gibi alarak servis etti. Yüzlerce paylaşım alan habere gelen yorumlar T24’ün algı operasyonu yaptığını ispatladı. Haberin içeriğinde söz konusu artışın 2002 yılından 2023 bugüne kadar ki toplam artışı gösteriyordu ve İSAM ölçeğinde bir kuruluş için normal bir rakamdı.

Yalanı yay sonra sil projesinde uzmanlaştılar

T24 yalanı yay, sonra sil ve yoluna devam et şeklinde sürdürdüğü yayın politikasında bu ilk örnek değil. T24, kamuoyunda büyük tepkiye yol açan “Katarlı öğrencilerin Türkiye’de sınavsız tıp okuyabileceği” haberini yalanı ortaya çıkmasına rağmen saatlerce silmemişti. T24 söz konusu haber nedeniyle okuyucularından özür dilemişti. T24’ün bu yıl içerisinde patlayan ikinci balonu ise Türk Hava Yolları’nın 2500 işçi çıkartacağı iddiası oldu. Bizzat THY üst yönetimi tarafından yalanlanan haber dolaşıma girdikten uzunca bir süre sonra silindi.

Milliyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü, Ahmet Altan sonrası Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği gibi görevler üstlenen Doğan Akın tarafından kurulan T24 sitesinin yalan haberlere dair nasıl bir çözüm getireceği merakla bekleniyor.

 

Benzer gönderiler