Alman Neo-Nazilerin ilk büyük katliamı Mölln 25 yaşında

Irkçı Alman Neo-Nazilerin bir Türk aileyi yakarak öldürdüğü Mölln ve Solingen saldırıları, Almanya’nın yakın tarihine kara birer leke olarak geçen olaylar. Bugün Mölln’de üç Türk vatandaşının öldürülüşünün 25. Yıl dönümünde Almanya’da ırkçılık ve Türk düşmanlığı artarak devam ediyor.

1990lı yılların başında patlak veren ırkçı saldırıların doruk noktasında ilk saldırı, 23 Kasım 1992’de, iki Neo-Nazi Almanya’nın Mölln kentinde yaşayan Arslan ailesinin evini kundakladı. Ateşe verilen binada, Bahide Arslan (51) ve torunları Yeliz Arslan (10) ile Ayşe Yılmaz (14) yanarak can vermişti.

Dava devam ederken Solingen katliamı yaşandı

Olayın failleri yakalanarak mahkeme önüne çıkarıldı. Daha Mölln davası sürerken, 28 Mayıs 1993’te ırkçı Almanlar bu kez de Solingen kentinde katliama giriştiler. Türklerin yaşadığı üç katlı evin ateşe verilmesi sonucu ikisi çocuk, 6 Türk yanarak can verdi, üçü ağır 15 kişi yaralandı.

Almanya ırkçılığa karşı gerekli önlemi almadığı gibi ırkçı katilleri devlet eliyle destekliyor. NSU davasında savcılığın üç kişiyle sınırlaması, devletin resmi evraklara koyduğu sansür verilecek çok sayıda örnekten birkaçı. Alman siyasiler eliyle yükseltilen ırkçılığın tek kazananıysa ırkçı AfD partisi oldu.

 

 

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın