900 bin sığınmacı Avrupa’nın keyfini bekliyor

Avrupa kıtasında 900 bine yakın sığınmacının statüsüne ilişkin süreçler ya hala sürüyor ya da henüz hiçbir işlem yapılmadı. Yetişkin, çocuk ve yaşlı yıllardır belgesiz şekilde bekleyen sığınmacıların durumu belirsizliğini sürdürüyor.

Bu belirsiz bekleyiş, kısıtlı yaşam koşulları altında Yunanistan’da veya İtalya’da bir kamp içerisinde veya Avrupa Birliği (AB) sınırları dibinde çadırlar içinde sürdürülen bir hayat anlamına geliyor.

Avrupa İstatistik Ofisi Eurostat’ın verilerine göre 2018 yılında yapılan 581 bin başvuruda 217 bin kişiye ilk karar aşamasında olumlu yanıt verildi. Daha önceden verilen ret kararlarına yapılan 309 bin itirazın da sadece 116 bini olumlu sonuçlandı. Bu noktada 2018 yılından kalan 557 bin sığınmacının durumu belirsiz.

Son olarak Haziran 2019’a kadar olan süre içerisinde de 439 bin kişi daha ilk sığınma başvurusunda bulundu. Bunlardan da 337 bin başvuru hala bekleme durumunda. Toplamda 900 bine yakın sığınmacının durumu belirsizliğini koruyor.

Bu başvuruların aslan payı yüzde 44 ile Almanya’ya yapılırken ikinci sırada yüzde 12 ile İtalya bulunuyor. Üstelik bu rakamlar son iki yıl içerisinde göç trendinin düşüş göstermesine rağmen gelinen noktayı işaret ediyor.

İşlemlerin havada kalması veya red ile sonuçlanmasının gerisinde yatan en büyük nedenlerden biri özellikle ilk varılan ülkelerde yükselen göçmen karşıtı aşırı sağ siyaset ile birlikte gelen yeni yasalar, zorlaştırılan süreçler var.

Son üç yılda başvuruları reddetme oranında ciddi bir artış yaşandığı görülüyor. Bu oran 2016’da ortalama yüzde 37’den 2019’da yüzde 64’e yükseldi. Sadece İtalya’da 2018’de yüzde 60 olan ret oranı son bir yıl içerisinde yüzde 80’e ulaştı.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın