AB ve Yunanistan Türkiye sınırına konulan ses topları konusunda anlaşamadı

AB Yunanistan anlaşmazlığı

AB ve Yunanistan ses topları konusunda anlaşamadı

Yunanistan‘ın göçmenlere yönelik insanlık dışı uygulamalarını devam ettiriyor. Yunan makamları Türkiye‘den Avrupa‘ya geçmek isteyen mültecilere her türlü zulme reva görüyor. Göçmenlere karşı yeni uygulamaları da insanlarda sağırlığa sebep olabilen ses topları. Yunanistan  insanlık dışı olan bu taktikle göçmenlerin Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya geçmelerini engellemeyi planlıyor. Yunanistan’ın tüm insan hakları ihlallerine sessiz kalan Avrupa Birliği ise Türkiye sınırına yerleştirilen sağır edici ses toplarıyla ilgili de sadece “tuhaf bir yöntem” dedi. Yunanistan ise sınıra koydukları ses toplarını savundu. AB Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Yunanistan’ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis’in Brüksel’de bir araya gelerek basın toplantısı yaptı. Toplantıda, ses toplarıyla ilgili soru soruldu. İkili arasında Yunanistan sınır güvenlik güçlerinin Türkiye sınırına yerleştirdiği ve geçen haftalarda testleri yapılan “ses topu” hakkında fikir ayrılığı yaşandı.

abd yunanistan ses topu

“Sınırlarınızı korumak için tuhaf bir yöntem”

Johansson, ses topunun görüşmede ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine şöyle yanıt verdi. “Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme göre bu, sınırlarınızı korumak için garip bir yöntem.” dedi. Görev alanında AB sınırlarının korunması da bulunan Johansson’a karşı Yunan bakan ise geçen hafta sınırlara yerleştirilen ses toplarını savundu. Mitarakis, uluslararası hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini söyledi. Mitarakis, “Bu, kimseyi tehlike altına sokmadan AB sınırlarını koruyabilir. Yunan polisi ve sahil güvenliğinin sınırlarda ve Ege’de özellikle son 2 yılda insan hayatının korunmasında mükemmel bir geçmişi” diye konuştu.

Yunan Bakan ses toplarını savundu

Yunan bakana ülkesinin ses topu kullanarak AB hukukunu ihlal edip etmediği sorusu soruldu. Bakan ise kendisine yöneltilen soruya karşı şöyle cevap verdi. “Yunan polisini etkileyecek operasyonel konular hakkında konuşmayacağım. Bu operasyonel konuları insan kaçakçılarının eline geçecek bilgilerin dışında tutmak önem taşıyor. Polis, ne yapıyorsa kendi yöntemlerini kullanarak yapmalıdır. Önemli olan şu. Bu tuhaf değil. Asıl mesele şu. Her şey etkili şekilde ve AB mevzuatı dahilinde olmak zorunda. Bazı şeylerin AB mevzuatına uygun olmadığı görüşü varsa bunu tartışmak için gerekli forumlar bulunmaktadır. Eğer istenirse biz de bunun teknik tarafıyla ilgili bilgi sağlayabiliriz. Bu yüzden bugün siyasi seviyede bu konuyu görüşmedik.” Johansson da Yunan bakanın konuşmasının ardından ona şöyle yanıt verdi. Johansson, “Bence bu sınırlarınızı korumak için tuhaf bir yol. Bu, AB Komisyonu tarafından kurulmuş bir şey değil. Bunun temel haklara uygun olduğunu ümit ediyorum. Bu güç netleştirilmeli. Bir ihlal sürecinde değiliz.” dedi.

Benzer Gönderiler