ABD’de alıkonulan göçmen sayısı artıyor

abd_gocmen

ABD İç Güvenlik Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından alıkonulan göçmenlerin sayısında artış var.

1994’te günlük ortalama 6 bin 785 kişi alıkonulurken, bu sayı 2015 mali yılında yaklaşık 28 bini buldu. Geçen yıl ise, 50 binin üstüne çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri’ne yasa dışı yollardan girmeye çalışan göçmenler, genellikle sınırdaki Gümrük ve Sınır Muhafaza (CBP) veya ülkenin diğer bölgelerindeki Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Birimi (ICE) tarafından alıkonuluyor.

Bu kişilerden hasta olanların tedavisi de yetersiz koşullarda yapılıyor. Ortaya çıkarılan kötü muamele ve taciz vakaları da cabası.

Ancak Başkan Donald Trump yönetimi, gözaltı merkezlerindeki yatakların sayısını artırmayı planladıklarını açıkladı. 2020 mali yılı içinde günlük ortalama 54 bin göçmen tutulabilmesi planlanıyor.

Alıkonulanların sayısı, göçmenlik mahkemelerindeki duruşmalara kadar bekledikleri için aşırı kalabalıklaşma sorunlarına yol açan sığınmacılar ve diğer kişilerin kefaletle serbest bırakılmamaları nedeniyle artıyor.

1990’dan neredeyse 2005’e kadar ABD’nin güney sınırındaki 1 milyondan fazla yasa dışı göçmen alıkonulmadı. Her yıl “yakala ve bırak olarak” bilinen yöntemle Meksika’ya geri gönderildiler.

Ancak bu durum bir süre sonra değişti. Daha az kişi sınırdan geri çevrildi (Örneğin 2017’de sadece 100 bin kişi gibi) ve bu da alıkonulanların sayısını artırdı.

Belgesiz göçmenlerin sayısı 2019’un mayıs ayında 132 binden fazla kişinin yakalanmasıyla zirveye ulaştı. 2019’un kasım ayında bu, yaklaşık 33 bin 500’e geriledi.

Benzer gönderiler