ABD’de bir siyahi 42 yıl haksız yere hapis yattı

abd-siyahi-hapis

ABD’de siyahi mahkumun 42 yıl sonra suçsuz olduğu anlaşıldı

ABD’de siyahi Kevin Strickland, 1979 yılında 3 kişiyi öldürmekle suçlandı. Strickland’ın , 42 yıl hapis yattıktan sonra suçsuz olduğu anlaşıldı ve serbest bırakıldı. Tamamı beyaz kişilerden oluşan jüri, Strickland’ı suçlu bulmuştu. Jüri, siyahi adamı ömür boyu hapis cezasına çarptırmıştı. Kevin Strickland‘in, demir parmaklıkların ardında 42 yıl kaldıktan sonra söz konusu cinayetleri işlediğine dair bir kanıt bulunmadığına karar verildi. Missouri Eyaleti Yüksek Mahkemesi yargıcı James Welsh, gerekçeli kararında, Strickland’in olay mahallinde cinayetleri işlediğine dair bir kanıt bulunmamasına ve aleyhinde tanıklık yapan bir kişinin sonradan ifadesini polis baskısı altında verdiğini iddia ederek geri çekmesine rağmen suçlu bulduğunu açıkladı. Kararın dayanağı olmadığına ve mahkumun derhal salıverilmesine hükmedildi. Strickland, başından beri cinayetleri işlemediğini dile getirmişti. Olay yerinde olmadığına dair birçok kez ifade veren bir tanığın ise yakın zamanda hayatını kaybettiği için mahkemede bulunmadığı bildirildi.

ABD'de siyahi mahkum
ABD’de siyahi mahkumun 42 yıl sonra suçsuz olduğu anlaşıldı

Tazminat alamayacak

19 yaşındayken hüküm giyen 62 yaşındaki Strickland, ABD tarihinde haksız yere en uzun süre hapis yatan kişilerden biri oldu. Missouri eyalet yasaları, masumiyeti yalnızca DNA testiyle kanıtlanan eski mahkumlara haksız yere hapis yattıkları süre için tazminat isteme hakkı tanıdığından Strickland’in tazminat alamayacağı belirtildi. Strickland’e destek amacıyla “gofundme.com” internet sayfasında 100 bin dolara yakın para toplandı.

ABD’de tecavüzle suçlanan 4 siyahi 72 yıl sonra aklandı

Florida’da bir hakim, 1949 yılında beyaz bir gence tecavüz etmekle suçlanan ve “Groveland Dörtlüsü” olarak bilinen 4 siyahi erkeği, ölümlerinden sonra akladı. Florida‘nın Grovlend bölgesinde bir kıza tecavüz etmekle suçlanan Charles Greenlee, Walter Irvin, Samuel Shepherd ve Ernest Thomas isimlerindeki 4 siyahi erkek, 72 yıl sonra aklandı. Ancak söz konusu kişilerin ömürleri ABD adalet sistemi hatasını görmeye yetmedi. Ernest Thomas, tecavüz iddiasından kısa bir süre sonra vurularak öldürülmüştü. Samuel Shepherd yeniden yargılama davasına giderken bir polis şefi tarafından öldürülmüştü, Walter Irvin 1954’te idamdan kıl payı kurtularak şartlı tahliyeyle ömür boyu hapse mahkum edildikten sonra 1969 yılında hayatını kaybetmişti. Charles Greenlee ise 2012’de yaşamını yitirmişti. Dörtlünün aileleri, haberi alınca duygulandıklarını belirterek, bu aklamanın benzer mahkumiyetlerin yeniden incelenmesini sağlayabileceğini vurguladı. Ernest Thomas’ın yeğeni Aaron Newson, “Mutluyuz. Umarım bu bir başlangıçtır çünkü birçok insan bu fırsatı yakalayamadı. Birçok aile bu fırsatı elde edemedi.” ifadesini kullandı. Newson, “Bu ülkenin bir araya gelmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Benzer gönderiler