ABD’de haksız yere hapis yatan siyahiye tazminat ödenecek

ABD’de haksız yere 22 yıl hapis yatan siyahiye 500 bin dolar tazminat verilecek

1996 yılında ABD‘deki Mississippi eyaletinin Winona kasabasında bir mobilya mağazasında çalışan siyahi Curtis Flowers, 4 kişiyi öldürmek suçuyla hapse atılmıştı. Olayın gerçeklemesinde şüpheli farklı kişiler olsa da, siyahi olduğu için Flowers suçlu bulunmuştu. Önce idam cezasına çarptırılan Flowers’a daha sonra 22 yıl hapis cezası verilmişti. Aradan 22 yıl geçtikten sonra siyahi Curtis Flowers suçsuz bulunmuş ve haksız yere hapis yattığı ortaya çıkmıştı. ABD Yüksek Mahkemesi, 2019’da Curtis’in davasına bakan Eski Başsavcı Doug Evans’ın “siyahi jüri üyelerini duruşmaların dışında bırakmasının anayasaya aykırı” olduğuna karar vermişti. Bunun üzerine Flowers, serbest bırakılmıştı. Hayatının yarısını cezaevinde geçiren Flowers, hapisten çıktıktan sonra Mississippi eyaletine tazminat davası açmaya karar verdi. Curtis’in açtığı dava sonuçlandı ve Mississippi eyaleti haksız bulundu. Mahkeme bu karar ile eyalete 500 bin dolar tazminat ödemesi verdi. Mahkeme aynı zamanda, Curtis Flowers’a dava süresince vekalet eden avukatlarına da 50 bin dolar vekalet ücreti ödenmesini uygun gördü.

ABD’de bir siyahi daha haksız yere suçlanmıştı

Daha önce 1976 yılında da, ABD’nin North Carolina eyaletinde Ronnie Long, tecavüz suçlamasıyla müebbet hapis cezasına mahkum edilmişti. Seneler sonra Long’un, yargılanma sürecinde lehine delillerin ortay çıkarılmadığı anlaşılmış ve Long özgürlüğüne kavuşmuştu. CNN’in yaptığı habere göre, Long, haksız yere tutulduğu Stanley County’de Albemarle Cezaevi’nden 44 yıl sonra çıkabilmişti. 64 yaşındaki siyahi adamın ailesi, yakınları ve serbest bırakılması için uzun süredir kampanya yürüten aktivistler, Roniie Long’u cezaevi çıkışında karşılamıştı.

Polislerin delilleri gizlediği ortaya çıktı

25 Nisan 1976 tarihinde, Concord şehrinde yaşayan ve o zamanlar henüz 20 yaşında olan Long, eyaletin önde gelen iş adamlarından birinin 54 yaşındaki dul eşine tecavüz etmekle suçlanarak mahkum edilmişti. Suçlamayı reddetmesine rağmen Long, uzun süre hukuk mücadelesi vermişti. Long’un yargılanma sürecinde, lehine kullanılabilecek birçok kanıtın ülkenin polisi tarafından bilinçli olarak gizlendiği tespit edilmişti. ABD Bölge Temyiz Mahkemesi Yargıcı Stephanie Thacker, Long’un serbest bırakılmasıyla ilgili verdiği kararda, siyahi adamın adil yargılanma hakkından mahrum bırakıldığını belirtmişti. Polisin, olay yerinde ele geçirilen meni ve parmak izi gibi kritik delilleri jüriden ve savunma makamından gizlemesi ve bunun, Long’un 44 yıl boyunca suçsuz yere mahkum edilmesine neden olması, Yargıç Thacker’in ifadeleri arasında yer almıştı.

Benzer Gönderiler