ABD’deki İslam düşmanları camiye saldırdı

abd-islam-cami

ABD’deki İslam düşmanları camileri hedef alıyor

ABD’de camiler hedef olmaya devam ediyor. Michigan eyaletinde bir camiye saldırı düzenlendi. İslam düşmanı bir ırkçı, Detroit şehrine bağlı Rochester Hills’teki camiye akşam namazı sonrasında, içeride çocuklar oynarken saldırı düzenledi. Cami cemaati ve aileler saldırı nedeniyle korku yaşadı. Kimliği tespit edilemeyen saldırgan bir aletle caminin kapısını ve camlarını kırdı. Güvenlik kameraları olayı görüntüledi. Cami görevlisi Muhammed Ahmed, yerel medyaya konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ahmed, “Korkutucu bir hadise. Çünkü kadınlar, çocuklar oradaydı. Genelde bu mahallede kendimizi çok güvende hissediyoruz ama bu olay herkesi, özellikle de çocukları sarstı. Artık camiye gelmek istemiyorlar.” diye konuştu. Olayın münferit mi yoksa daha büyük bir planın parçası mı olduğu henüz anlaşılamadı. Polisin araştırmayı sürdürdüğü belirtildi. Cami yetkilileri 1980’de Detroit bölgesinde camilerinin yakılarak bir kişinin öldürüldüğü bilgisini paylaştı. Bunun üzerine 2008’de daha güvenli gördükleri Rochester Hills’e taşındıklarını belirttiler. Bu olaya kadar yeni camilerinde birkaç sözlü taciz dışında böylesi bir saldırının hiç yaşanmadığını söylediler. ABD’deki İslam düşmanları, Michigan’da geçen ay Grant Blanc bölgesindeki bir İslam merkezine ve geçen yıl Warren’deki bir camiye saldırmıştı.

abd-islam-musluman
ABD’deki İslam düşmanları camileri hedef alıyor

ABD’deki İslam düşmanları Müslüman mezarlığını kundaklamaya çalıştı

ABD’deki İslam düşmanları Minnesota eyaletinde bir Müslüman mezarlığını da kundaklanmaya çalışmıştı. Minnesota Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Ceylani Hüseyin, konuyla ilgili açıklama yapmış, olayın nefret suçu kapsamında araştırılmasını talep etmişti. Minnesota Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi‘nin (CAIR-MN) yaptığı açıklamada, eyaletin Castle Rock kasabasındaki “Mağfiret Mezarlığı”na kundaklama girişiminde bulunulduğu söylenmişti. İslam düşmanı ırkçıların Müslüman mezarlığına yaptığı saldırılardan sonra kimlikleri tespit edilemedi. Saldırganların mezarlıkta bulunan yapının içine yaklaşık 30 kadar eski araç tekerliği bıraktığı söylendi. Ayrıca mezarlıkta yangın çıkarmak için içerideki gaz hattını da kestikleri bilgisi de paylaşıldı. CAIR-MN Başkanı Ceylani Hüseyin, gaz kokusunun rapor edilmesiyle olası bir patlama ve yangının önüne geçildiğini belirtti. Ceylani Hüseyin, “FBI dahil yerel, eyalet ve federal kuvvetlerin Müslüman bir kuruma yönelik bu başarısız kundaklama saldırısını nefret suçu kapsamında araştırmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. Hüseyin, Mağfiret Mezarlığı’nın Ağustos 2017 tarihinde de tahrip edildiği dile getirdi. ABD’de Müslüman toplum ne yazık ki ayrımcılığa ve saldırılara uğruyor.

ABD’de 3 milyondan fazla Müslüman yaşıyor

Amerika’da Müslüman nüfus oldukça fazla. PEW araştırma şirketi 2017’de bir araştırma yapmıştı. ABD’de bugün, toplam nüfusun yüzde 1,1’ine tekabül eden 3,5 milyon civarında Müslüman yaşadığı belirtilmişti. Üstelik bunların yaklaşık yüzde 30’unu Afrika kökenli siyahi Müslümanlar, diğer yüzde 30’luk kesimini de daha çok Hint alt kıtasından gelen Pakistan, Hindistan ve Bangladeş kökenliler, yüzde 25’ini Araplar, yüzde 15’lik kesimini de Türkiye, Balkanlar veya Orta Asya Müslümanları oluşturuyor. ABD’deki Müslümanlar ülke genelinde tüm eyaletlerle dağılsa da en fazla yoğunlaştıkları eyaletlerin başında Michigan ve New Jersey geliyor.