ABD’den DAEŞ-PKK anlaşmasına “siyasi çözüm için çalışın” cevabı

pentagon sözcüsü

ABD tarafından PKK’ya kurdurulan SDG’nin DAEŞ ile yaptığı anlaşmanın ortaya çıkması sonrasında yaşananlar ABD’nin amacının DAEŞ olmadığını gösterdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Dana White, Türkiye’nin Pentagon yetkililerinin PKK/PYD-DEAŞ anlaşmasına “saygı duyduklarını” ifade etmelerine yönelik açıklamasına ilişkin tarafları siyasi bir çözüm için çalışmaya çağırmakla yetindi.

White, ABD Genel Kurmay Başkanlığı sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AA muhabirinin “Türk Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve ABD öncülüğündeki koalisyon sözcüsünün PYD/PKK ile DAEŞ arasında Rakka’da söz konusu olan anlaşmaya yönelik “saygı duyuyoruz” açıklamasını esefle karşıladığını ifade eden bir açıklama yayınladı sizin bu konuda bir yorumunuz var mı?” sorusuna Pentagon sözcüsü White şu yanıtı verdi:

“Tüm bunlarla ilgili olarak tarafları siyasi çözümler aramaları konusunda teşvik etmeye devam ediyoruz. Biz SDG (PKK/PYD) ile çalışmaya devam ediyoruz çünkü oradaki odağımız DAEŞ’ı yenmektir.”

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in bu anlaşmadan haberinin olup olmadığına yönelik soruya ise White cevap vermek istemediğini söyledi.

Suriye ve Irak’tan çıkmayacaklarını itiraf etti

ABD’nin Suriye’deki amacının DAEŞ ile mücadele olduğunu öne süren White’a DAEŞ’in bitirilmesinden sonra ABD’nin ülkedeki nihai hedefi ne olacağı da soruldu.

White büyük ölçüde bu soruları geçiştirirken DAEŞ ile mücadelenin devam ettiğini ve bu mücadelenin küresel olmakla birlikte “nesiller boyu bir mücadele” olduğunu ileri sürdü. ABD böylece Suriye ve Irak’tan uzun süre çıkmayacağını da itiraf etmiş oldu.

 

Benzer gönderiler