ABD’nin ırkçı adalet sistemi yine açık verdi

abd-de-tecavuz-suclamasiyla-72-yil-hapis-yatan-4-siyahi-aklandı

ABD’de tecavüzle suçlanan 4 siyahi 72 yıl sonra aklandı

Florida Savcılığı 1949 yılında beyaz bir gence tecavüz etmekle suçlanan 4 siyahi erkeği  akladı. Florida’nın Grovlend bölgesinde bir kıza tecavüz etmekle suçlanan Charles Greenlee, Walter Irvin, Samuel Shepherd ve Ernest Thomas, 72 yıl sonra aklandı. Ancak söz konusu kişilerin ömürleri ABD adalet sistemi hatasını görmeye yetmedi. Ernest Thomas, tecavüz iddiasından kısa bir süre sonra vurularak öldürülmüştü. Samuel Shepherd yeniden yargılama davasına giderken bir polis şefi tarafından öldürülmüştü, Walter Irvin 1954’te idamdan kıl payı kurtularak şartlı tahliyeyle ömür boyu hapse mahkum edildikten sonra 1969 yılında hayatını kaybetmişti. Charles Greenlee ise 2012’de yaşamını yitirmişti.

abd-florida-da-tecavuzden-suclanan-4-siyahi-oldukten-sonra-aklandı
ABD adalet sistemi hatasıyla tecavüzle suçlanan 4 siyahi 72 yıl sonra beraat etti

ABD’nin korkunç adalet sitemi öldükten sonra aklıyor

Dörtlünün aileleri, haberi alınca duygulandıklarını belirterek, bu aklamanın benzer mahkumiyetlerin yeniden incelenmesini sağlayabileceğini vurguladı. Ernest Thomas’ın yeğeni Aaron Newson, “Mutluyuz. Umarım bu bir başlangıçtır çünkü birçok insan bu fırsatı yakalayamadı. Birçok aile bu fırsatı elde edemedi.” ifadesini kullandı. Newson, “Bu ülkenin bir araya gelmesi gerekiyor.” diye konuştu. Florida eyalet hükümeti, 2017’de dört erkeğin ailelerinden özür dileyerek bu kişilerin aklanmasını tavsiye etmişti. Eyalet avukatı Bill Gladson, orijinal davaların yapıldığı aynı Lake County adliyesindeki duruşmanın ardından, “Bizi nereye götürdüğünü ve bizi bu ana götürdüğünü görmek için kanıtları izledik” açıklamasını yaptı.

ABD adalet sistemi hatalarıyla son dönemde fazlasıyla dikkat çekti

Bir Cumhuriyetçi olan Gladson, geçen ay adamların resmen aklanmasını sağlamak için harekete geçti. Senelerce hapis yatan insanların aileleri, siyah erkek ve kadınların diğer mahkumiyetlerinin yeniden incelenmesini tetikleyeceğini belirtti. Böylece ABD adalet sistemi yüzünden haksız yere hüküm giyenlerin isimlerinin temize çıkabileceğini öne sürdü. Thomas’ın yeğeni Aaron Newson, “Mutluyuz. Umarım bu bir başlangıçtır çünkü birçok insan bu fırsatı elde edemedi. Pek çok aile bu fırsatı elde edemedi. Belki alacaklardır.” açıklamasını yaptı. Konuşurken gözyaşlarına boğularak “Bu ülkenin bir araya gelmesi gerekiyor.” sözlerini sarf etti. Thomas’ı, tecavüz suçlamasından kısa bir süre sonra bir ekip öldürmüştü. Yerel şerif Willis McCall, 1951’de ABD Yüksek Mahkemesi hiçbir kanıt sunulmadığını söyleyerek orijinal mahkumiyetlerini bozduktan sonra onları ikinci bir duruşmaya götürürken Shepherd’ı ölümcül bir şekilde vurmuştu. Irvin’i ise yaralamıştı.

Benzer gönderiler