Afrika’da yoksulların sayısı 400 milyona ulaştı

Afrika-yoksul-dünya

2030 yılında her 10 yoksuldan 8’i, Afrika’da olabilir

2030 yılında sürdürülebilir kalkınma çabalarına rağmen dünyada genelindeki her 10 yoksuldan 8’inin Afrika’da olacağı tahmin ediliyor. Afrika Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Merkezi (SDGCA), Afrika’daki yoksulluğa dair bir rapor yayımladı. Hazırlanan rapora göre, Afrika’da şu anda yaklaşık 400 milyon kişinin yoksul olduğu açıklandı. 2030 yılına gelindiğinde ise kıtadaki yoksul nüfusunun 460 milyona çıkacağının tahmin edildiği bilgisi paylaşıldı. Raporda, gelir eşitsizliklerine de değinildi. Yoksul kesimin çoğunluğunu kırsal kesimin oluşturacağı vurgusu yapıldı. Raporda, “2030’da dünyadaki her 10 yoksuldan 8’i Afrika kıtasında yaşayacak.” denildi. Kıtadaki her 5 çocuktan birinin eğitim alamadığı belirtildi. Raporda ayrıca, Afrikalıların su ve enerji gibi temel hizmetlere erişim sıkıntısı yaşadığı bilgisine yer verildi. Kıtadaki yolların sadece yüzde 25’inin asfaltlı olduğu söylendi. Afrikalıların %26’ının internete erişebildiği kaydedildi. SDGCA, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2030 Kalkınma Hedeflerini açıklamasından sonra Afrikalı liderler tarafından 2016 yılında Ruanda’da kurulmuştu.

Afrika-yoksul-400
Dünyada genelinde 2030 yılında her 10 yoksuldan 8’i, Afrika’da olabilir

Yemenliler de yardıma muhtaç

Yemen’de Husiler ile hükümet arasındaki çatışmalar 7 yıldır devam ediyor. Çatışmaların hız kesmeden artması Yemen’deki insani krizin de rekor seviyelere ulaşmasına neden oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) milyonlarca Yemenli için çağrıda bulundu. Yemen’in Marib kentinde, Husiler ile hükümet güçleri arasında artan çatışmalar nedeniyle şehirde 15 bin kişi kaldığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine BM, ülkede insani durumun kötüye gittiğini ve milyonlarca kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dujarric, günlük basın brifinginde, Marib’de çatışmaların birden fazla cepheye sıçradığını söyledi. Ayrıca çatışmalar nedeniyle şubat ayının başından beri 15 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına da dikkat çekti. Dujarric, kentte insani durumun giderek kötüleştiğini vurguladı.

Milyonlarca Yemenli kıtlıkla savaşıyor

Dujarric, ülke genelinde ise 20,7 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu dile getirdi. Milyonlarca Yemenli için durumun kritik olduğunu ve kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunduklarını bildirdi. Dujarric, ülkede yakıt sıkıntısı da yaşandığına işaret etti. Geçen aylarda Hudeyde Limanı’ndan ticari yakıt ithalatına hiçbir şekilde izin verilmediğini söyledi. Sözcü Dujarric, tüm taraflara ülke çapında ateşkes çağrısını tekrar etti.

Benzer gönderiler