Almanya, İsrail’in protesto edilmesine tahammül edemedi

İsrail-protestosuna-Alman-polisi-müdahalesi-800x450

Terör örgütü PKK’nın tüm eylemlerine seyirci kalan Almanya, konu İsrail olunca gerçek yüzünü gösterdi. PKK’nın eylemlerinde, Almanya’da “düşünce özgürlüğü var” söylemine sığınan Alman siyasetçiler de, İsrail karşıtı protestoları sert bir şekilde eleştirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı Berlin’de protesto edildi. Protesto esnasında İsrail ve ABD aleyhine atılan sloganlara Berlin polisi engel olmaya çalıştı. Berlin polisi tarafından yapılan açıklamada, İsrail bayrağı yakan 10 kişinin de tutuklandığı açıklandı.

İçişleri bakanı Thomas de Maiziere, Almanya ile İsrail devleti ve Yahudiler arasında “özel bağlılık” olduğunu ve Yahudilerle İsrail devletinin bu şekilde hakarete uğratılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Bild’e verdiği demeçte, Trump’ın kararının eleştirilmesinin anlaşılabilecek bir durum olduğunu, fakat göstericilerin İsrail bayrağını yakarak Yahudilere karşı nefreti körüklemeye veya İsrail Devleti’nin varoluşunu sorgulamaya hakkı olmadığını söyledi.

Gabriel “Bunu kim yaptıysa sadece İsrail’e değil Almanya Anayasası’na da karşı çıkmış anlamına gelir ve Almanya bunu hoş görmeyecektir.” dedi.

Dışişleri Bakanı Almanya’da sadece barışçıl gösterilere izin verildiğinin de altını çizdi. Almanya’nın söz konusu bayrak hassasiyeti iddiasına karşın daha önce yaşanan olaylar bu durumun aksini ortaya koyuyor.

2012’de Almanya Dortmund Tren Garı’nda terör örgütü PKK lehine yapılan bir gösteride Türk bayrağına yere atıldı. Öcalan sloganları atan bir şahıs, Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle şampiyonaya katılan ülkelerin bayrakların asılı olduğu yere çıkarak Türk bayrağını alıp yere atmış, fakat gözaltına dahi alınmamıştı.

Benzer gönderiler