Almanya tutuklaması gereken 467 neo-Naziyi aramıyor

Almanya’da haklarında tutuklama emri bulunan 467 aşırı sağcının izlerini kaybettirdikleri için tutuklanamadıkları açıklandı.

Federal hükümetin Sol Parti’nin soru önergesine verdiği yanıtta aranan aşırı sağcıların dörtte birinin şiddete eğilimli olduğu belirtildi.

Aşırı sağcılardan 108’i siyasi suçlardan dolayı aranıyor. Ortadan kaybolan 99 şüphelinin ise bir ya da daha fazla şiddet eylemine katıldığı açıklandı.

Güvenlik makamlarınca aranan şahısların aşırı sağcıların mitinglerinde ya da konserlerinde suç işleyebilecekleri belirtiliyor. Neue Osnabrücker Zeitung‘un yayımladığı habere göre aranan Neonazilerin sayısında önemli artış oldu.

Dört yıl önce 253 kadın ve erkek aşırı sağcı aranmaktayken tutuklama emriyle arananların sayısı bu yıl 467’ye çıktı. Artışa gerekçe olarak, mülteci sayısındaki yükselişe tepki olarak mülteci yurtlarına yapılan saldırıların artması gösteriliyor.

Sol Parti Federal Meclis Grubu’nun verdiği soru önergesini yanıtlayan hükümet, söz konusu zanlıların nerede olduğunun bilinmediğini ve bu nedenle tutuklama kararlarının infaz edilemediğini doğruladı.

Güvenlik güçlerinin yakalayamadığı aşırı sağcılar arasında şiddet olaylarına karışanların yanısıra, illegal örgüt üyesi olanlar da var.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın