Almanya’da 1579 sığınmacı çocuk kayboldu

16
almanya 1579 çocuk
Almanya'da 1579 sığınmacı çocuk kayıp

Almanya’da 1579 sığınmacı çocuğun kayıp olduğu açıklandı

Almanya Federal Kriminal Dairesi, bugün sığınmacı çocuklarla ilgili açıklamalarda bulundu. Federal Kriminal Dairesi (BKA) tarafından ülkedeki kayıp çocuklarla iligli yapılan açıklamada, 607’si 13 yaşın altında olmak üzere reşit olmayan 1579 çocuğun kayıp olduğu kaydedildi. Kayıp olan sığınmacı çocukların çoğunu, Afganistan, Fas, Cezayir, Suriye ve Somali‘den gelen çocukların oluşturduğu ifade edildi. Almanya’ya sığınmacı olarak gelen binlerce çocuk her yıl kayıtlara kayıp olarak geçiyor. Çocukların bazıları hemen, bazıları ise bir süre sonra ortadan kayboluyor. Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) verilerine göre 2017 yılının başında bu gruba dahil 8 bin 400’den fazla kişi kayboldu. 2019’da bu rakam yaklaşık 6 bine ulaştı. Bunların arasında, kaldıkları yerlerden defalarca kaçıp, sene boyu bir kaç defa kayıp olarak bildirilen çocukların da bulunuyor.

Almanya refakatçisi olmayan sığınmacı çocukları ülkeye kabul etti

Bu zamana kadar Almanya’da kaybolan çocukların hesabını Başbakan Angela Merkel, Yunanistan’daki kamplarda refakatçisi olmayan çocukları ülkeye kabul etme kararı aldı. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Eylül 2020 tarihinde Midilli Adası’nda bulunan Moria sığınmacı kampındaki yangının ardından Yunanistan’da ana karaya çıkarılan refakatçisi olmayan 400 çocuktan 100 ila 150’sinin Almanya’ya getirileceğini açıklamıştı. Seehofer, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas ile video konferans yoluyla basın toplantısı düzenleyerek, Moria kampında çok acil bir durum yaşandığını bildirmişti. Seehofer buradaki insanlara yerinde yardım etmenin ve onlara barınma yerleri sağlamanın önem taşıdığını ifade etmişti. Bu konuda yakın koordinasyon içinde oldukları Yunanistan hükümetinin bir ihtiyaç listesini kendilerine ulaştırdığını aktarmıştı. Seehofer, Yunanistan’da ana karaya çıkarılan reşit olmayan refakatçisi olmayan 400 sığınmacı çocuğun kabul edilmesiyle ilgili yoğun çalışmalar yürüttüklerini belirterek, bu çocukların büyük bölümünü, Almanya ve Fransa’nın alacağını aktarmıştı. Almanya da refakatçisi olmayan 100 ila 150 sığınmacı çocuğu kabul edeceğini açıklamıştı.

almanya sığınmacı mülteci

Sığınmacı çocuklar Avrupa ülkelerinde kayboluyor

Savaşlarla yerlerinden edilen 68,5 milyon mültecinin 36 milyonu çocuk. Mülteci çocukların büyük bir kısmı ailelerinden alınıp Avrupa ülkelerine götürülüyor. Birçoğu kayıtlarda dahi gözükmüyor. 2015’ten beri 96 bin mülteci çocuk kayboldu. Bu çocukların büyük bir kısmı Almanya’da, 4,5 yıl içerisinde yaklaşık bin 600 çocuk Hollanda’daki mülteci kamplarında kayboldu. Sokaklarda mı yaşıyorlar, şiddete mi maruz kalıyorlar? Bilinmiyor. Mülteci çocukların yüzde 6’sı cinsel istismara maruz kalıyor. Avrupa’daki sığınmacıların yüzde 74,7’si şiddetle doğrudan karşılaşıyor. Kaybolan çocukların şiddete maruz kalma ihtimali de çok yüksek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin